Skip to main content

W tym roku padł rekord. Ponad 2,1 miliona podatników sprawdziło kartę podatkową na 2024 rok, a ponad 900 000 dokonało w niej zmian. Należą się nam wszystkim gratulacje.

Karty podatkowe na rok 2024 zostały rozesłane do podatników w Norwegii 15 grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu ponad 2,1 miliona osób otworzyło i skontrolowało informację o zaliczkach na podatek, a ponad 900 000 dokonało zmian. Dane te podał urząd skarbowy Skatteetaten, podkreślając jednocześnie, że jest bardzo zadowolony z nowego rekordu. Takiego roku jeszcze nie było.

– To pozytywny sygnał, że wiele osób bierze pod rozwagę swój budżet i podatek do zapłaty – powiedziała szefowa sekcji w Skatteetaten Marta Johanne Gjengedal. – Jeśli dane w karcie się nie zgadzają, to ważne, aby podatnik sam je zmienił w celu płacenia odpowiednich zaliczek na podatek dochodowy.

Urząd nie spekuluje, czemu w tym roku udało się przekonać więcej niż zwykle podatników do skontrolowania karty podatkowej, ale można się domyślać, że działa ten sam mechanizm, który zaobserwowano w Danii. Tam podatnicy nauczyli się więcej o podatkach podczas pandemii, kiedy to u wielu zmieniła się sytuacja, szczególnie z odpisami za podróże do pracy. Wiedza wyniesiona z tamtego czasu procentuje. Być może podobnie jest w Norwegii.

Sms z przypomnieniem oraz wyścig gmin

Na początku stycznia Skatteetaten rozesłało do zapominalskich podatników komunikat z przypomnieniem o sprawdzeniu karty. Nie jest jeszcze za późno, by ją dostosować do swojej indywidualnej sytuacji. Można to robić tyle razy, ile zachodzi potrzeba, szczególnie jeśli coś zmienia się w budżecie domowym. Należy pamiętać, że karta podatkowa jest sporządzana przez urząd jedynie na podstawie przewidywań opartych na zarobkach, odsetkach i odpisach z lat poprzednich, więc wiele danych należy wprowadzić samodzielnie, aby za rok nie dopłacać do podatku.

Ciekawostką statyczną w kwestii kontroli karty podatkowej są różnice między gminami w Norwegii. Są takie, gdzie kartę sprawdziła więcej niż połowa mieszkańców i takie, gdzie mniej niż jedna czwarta. Na czele są gminy Hvaler, Ullensaker i Vestre Toten, zaś na samym końcu Beiarn (okręg Nordland) oraz Fjaler (okręg Vestland). Wśród dużych gmin prowadzi Trondheim (40,1% sprawdzonych kart), potem Tromsø (39,9% sprawdzonych kart) i Bergen (39,8% sprawdzonych kart). W stolicy Norwegii na razie karty podatkowe otworzyło 37,3% podatników.

Jeśli nie skontrolowałeś jeszcze swojej karty podatkowej, możesz to zrobić w każdej chwili po zalogowaniu się na swój profil. Służymy Ci fachową wiedzą w tym zakresie, jeśli potrzebujesz pomocy i wyjaśnienia, jak odpowiednio dostosować kartę podatkową do twojej sytuacji.

Więcej na temat rozliczeń podatkowych oraz życia i spraw formalnych w Norwegii możesz się dowiedzieć z naszych podcastów dostępnych między innymi na naszym kanale YouTube