Skip to main content

Norweski Urząd Skarbowy informuje, że od 15 grudnia bardzo znaczący procent podatników nie skontrolował karty podatkowej.

Karty podatkowe na bieżący rok zostały rozesłane do norweskich podatników pod koniec zeszłego roku. Do obowiązków podatnika należy sprawdzenie karty i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Celem jest dostosowanie comiesięcznych zaliczek na podatek w taki sposób, by odpowiadały faktycznym zarobkom.

Zmiana w budżecie – zmiana w podatkach

Urząd skarbowy (Skatteetaten) wystawiając kartę podatkową na dany rok kieruje się informacjami z roku poprzedniego. Nie posiada jednak wszystkich potrzebnych informacji o sytuacji danego podatnika, dlatego kartkę należy sprawdzić i w razie potrzeby zmienić. Na wysokość pobieranej zaliczki wpływa wiele czynników, o których urząd skarbowy nie ma wiedzy podczas wystawienia karty, na przykład: zamążpójście, zakup nieruchomości, przejście na emeryturę, podwyżka zarobków, zmiana pracy itp. Tylko osobiste ustawienie karty pozwala uniknąć znaczącej nadpłaty lub niedopłaty podatku w skali roku.

Zasada, jaką warto pamiętać, to, że każdy czynnik wpływający na twój prywatny budżet, jest jednocześnie czynnikiem wpływającym na twój podatek – tłumaczy Marta Johanne Gjengedal ze Skatteetaten. – Powinieneś sprawdzić dane na karcie, aby odpowiadały twojej faktycznej sytuacji.

Nie jest za późno

Z danych urzędu skarbowego wynika jednak, że jak dotąd dwa miliony podatników w Norwegii nie otworzyło przesłanej informacji o karcie podatkowej na 2022 r.

Można to zrobić w dowolnej chwili, nigdy nie jest za późno. Wystarczy zalogować się na stronie skatteetaten.no i sprawdzić zakładkę Min Skatt. Po wstępnej zmianie danych można zobaczyć, jak korekta wpłynęła na wysokość ustalonej zaliczki.

Po wysłaniu wniosku o skorygowaną kartę podatkową nie trzeba już podejmować żadnych działań. O wystawieniu nowej karty urząd poinformuje podatnika mailowo lub listownie, jeśli wysłano wniosek inaczej niż elektronicznie. Wszyscy płatnicy, czyli na przykład pracodawcy oraz NAV, pobiorą nową kartę bezpośrednio z urzędu skarbowego.

Nie wiesz, czy powinieneś zmienić kartę podatkową i jak to zrobić? Zgłoś się do jednego z naszych biur! Zmiana karty podatkowej to tania i nieskomplikowana usługa. Zapraszamy.