Skip to main content

Norweski Urząd Skarbowy przeprasza za zeznania podatkowe zawierające błędy. Niepełne informacje mogły zostać podane w 125 000 zeznań osób prywatnych i w 60 000 spółek akcyjnych.

Od 7 marca norweski Urząd Skarbowy rozsyła do podatników wstępne zeznania podatkowe. Należy je sprawdzić, wprowadzić ewentualne poprawki i dodać ulgi, a następnie wysłać do urzędu do 30 kwietnia.

Co roku blisko milion podatników w Norwegii albo w ogóle nie otwiera skattemelding albo akceptuje zeznanie bez przejrzenia go. To błąd, który może bardzo dużo kosztować.

Braki w skattemeldingach akcjonariuszy

O wielu brakach we wstępnych zeznaniach podatkowych podatnicy nie dowiadują się z mediów, bo nie wie o nich ani urząd, ani  sam zainteresowany, który nie potrafi odkryć różnicy. Częste błędy dotyczą osób, które są w Norwegii od niedawna i powinny ręcznie wpisać liczbę miesięcy, za które należy im się ulga podatkowa.

W tym roku jednak o jednym z seryjnych błędów poinformowała telewizja publiczna NRK. Chodzi o osoby posiadające akcje. Braki mogą dotyczyć aż 125 000 zeznań osób prywatnych i w 60 000 spółek akcyjnych. W dotyczących akcjonariuszy danych nie podano wszystkich informacji dotyczących przychodów z akcji albo ustawiono je na poziome zerowym.

Z istnienia błędu szybko zdały sobie sprawy firmy księgowe, które zaczęły dostawać pytania od zdezorientowanych klientów. Niektórzy z nich cieszyli się, że będzie mniej podatku do zapłaty, jednak jest to błędne myślenie. W zeznaniu należy zaraportować wszystkie dochody i zapłacić od nich należny podatek. Pominięcie czegoś może skutkować nawet przyznaniem karnego podatku.

Wina podatnika

Należy wiedzieć, że za błędy w zeznaniu, nawet te, które powstały z winy urzędu skarbowego, odpowiada podatnik. To do jego obowiązków należy sprawdzenie i skorygowanie zeznania w taki sposób, aby wszystkie dochody zostały zaraportowane poprawnie.

Jeśli nie obracasz akcjami, to wspomniany powyżej błąd nie dotyczy Twojego wstępnego zeznania podatkowego. Może się jednak okazać, że Twój skattemelding zawiera inne błędne lub niepełne dane. Zanim zaakceptujesz zeznanie, sprawdź dokładnie, czy wszystko się zgadza, porównując liczby podane w zeznaniu z zestawieniami rocznych dochodów. W przypadku, gdy potrzebujesz przy tym fachowej pomocy, załoga ATS Pomoc w Norwegii jest do twojej dyspozycji.

Więcej na temat rozliczeń podatkowych oraz życia i spraw formalnych w Norwegii możesz się dowiedzieć z naszych podcastów dostępnych między innymi na naszym kanale YouTube