Skip to main content

Tylko do 31 grudnia 2023 r. masz możliwość zmiany kildeskatt za rok 2020 na inny sposób opodatkowania. To zmiana, która może bardzo się opłacić.

 Pracowałeś w roku 2020 w Norwegii i korzystałeś z metody opodatkowania kildeskatt? Nadchodzi ostatnia szansa na to, żeby zmienić zdanie i uzyskać nawet do 15 000 NOK zwrotu! Tylko do 31 grudnia 2023 masz możliwość zmiany kildeskatt na zwykłą kartę podatkową. W 85% przypadków zmiana kildeskatt na klasyczne rozliczenie jest opłacalna już przy samej rezygnacji. Dodatkowo możesz uzyskać duży zwrot, jeśli masz prawo do korzystania z ulg podatkowych.

W ATS oferujemy kalkulację opłacalności rezygnacji z kildeskatt. Będziesz wiedzieć, czy usługa ci się opłaci, zanim jeszcze przystąpimy do jej realizacji. Trudno o bardziej korzystną ofertę.

Kildeskatt a tradycyjne opodatkowanie

Kildeskatt to metoda stałego opodatkowania zarobków. Został on wprowadzony 1 stycznia 2019 r. przez norweski urząd podatkowy Skatteetaten. Nowy pracownik w Norwegii zgłasza pracodawcy oraz w Norweskim Urzędzie Skarbowym, że chce korzystać z kildeskatt i na tym kończy się jego rola. Od tej pory pracodawca pobiera co miesiąc podatek w wysokości 25%, a po zakończeniu roku podatkowego, podatnik nie ma obowiązku składania żadnego zeznania podatkowego. Podatnik korzystający z tej metody opodatkowania nie otrzymuje skattemelding i skatteoppgjør, jedynie informację podsumowującą wpłacane regularnie zaliczki na podatek.

Największe zalety tego typu opodatkowania to wygoda i prostota. Największa wada to niska opłacalność. Zdecydowanej większości pracowników zagranicznych w Norwegii kildeskatt opłaca się mniej niż klasyczne rozliczenie podatkowe i korzystanie z przysługujących ulg.

Karta podatkowa kildeskatt, którą wielu zagranicznych podatników otrzymało jako podstawę do pobierania podatku w Norwegii, nie przekreśla możliwości rozliczenia się ze Skatteetaten w normalnym trybie. Ze sposobu opodatkowania kildeskatt można zrezygnować i przejść na podatek liniowy. Wymaga to wysłania zgłoszenia do norweskiego urzędu skarbowego. Najważniejsze są jednak terminy, nie można przekroczyć określonego limitu czasu na złożenie nowego zeznania. Po 31 grudnia tego roku nie będzie już można zmienić zeznania za rok 2020.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Nie czekaj do grudnia z decyzją o korekcie norweskiego podatku za rok 2020! Zgłoś się do jednego z naszych biur już teraz albo zamów usługę bezpośrednio w sklepie online. Przeanalizujemy Twoją sytuację i damy ci znać, czy korekta będzie dla Ciebie opłacalna. Masz jeszcze szansę, by odzyskać należne Ci pieniądze, które możesz wykorzystać na przykład na prezenty świąteczne dla swoich bliskich albo coś wyjątkowego dla siebie.