Skip to main content

Do końca tego roku, dokładnie do 31 grudnia, masz możliwość zmiany kildeskatt za rok 2020 na inny sposób opodatkowania. Będziesz zaskoczony, gdy przekonasz się, na ile ta zmiana Ci się opłaci.  

Jeśli w roku 2020 pracowałeś w Norwegii korzystając z metody opodatkowania kildeskatt, to zostało Ci jeszcze kilka tygodni na sprawdzenie, czy masz pieniądze do odzyskania. Nadchodzi ostatnia szansa na to, żeby zmienić zdanie i uzyskać nawet do 15 000 NOK zwrotu! Tylko do 31 grudnia 2023 masz możliwość zmiany kildeskatt na zwykłą kartę podatkową.  

W 85% przypadków zmiana kildeskatt na klasyczne rozliczenie jest opłacalna już przy samej rezygnacji. Dodatkowo możesz uzyskać duży zwrot, jeśli masz prawo do korzystania z ulg podatkowych. Dla wielu naszych klientów ta prosta procedura to silny zastrzyk finansowy w „prezencie” na święta.  

Z uwagi na zbliżające się terminy, oferujemy teraz darmową kalkulację opłacalności rezygnacji z kildeskatt. Będziesz wiedzieć, czy usługa ci się opłaci, zanim jeszcze przystąpimy do jej realizacji. Trudno o bardziej korzystną ofertę. 

Kildeskatt w pigułce 

Kildeskatt to metoda stałego opodatkowania zarobków, którą w styczniu 2019 r. wprowadził norweski urząd podatkowy (Skatteetaten). Celem było uproszczenie procedur dla nowoprzybyłych. W skrócie wygląda to tak: nowy pracownik w Norwegii zgłasza pracodawcy oraz w Norweskim Urzędzie Skarbowym, że chce korzystać z kildeskatt i na tym kończy się jego rola w zajmowaniu się podatkami w danym roku. Od tej pory pracodawca pobiera co miesiąc podatek w wysokości 25%, a po zakończeniu roku podatkowego podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. Podatnik korzystający z tej metody opodatkowania nie otrzymuje skattemelding i skatteoppgjør, jedynie informację podsumowującą wpłacane regularnie zaliczki na podatek. 

Największe zalety tego typu opodatkowania to wygoda i prostota. Największa wada to niska opłacalność. Zdecydowanej większości pracowników zagranicznych w Norwegii kildeskatt opłaca się mniej niż klasyczne rozliczenie podatkowe i korzystanie z przysługujących ulg. 

Możliwość rezygnacji 

Karta podatkowa kildeskatt, którą wielu zagranicznych podatników otrzymało jako podstawę do pobierania podatku w Norwegii, nie przekreśla możliwości rozliczenia się ze Skatteetaten w normalnym trybie. Ze sposobu opodatkowania kildeskatt można zrezygnować i przejść na podatek liniowy. Wymaga to wysłania zgłoszenia do norweskiego urzędu skarbowego. Najważniejsze są jednak terminy, nie można przekroczyć określonego limitu czasu na złożenie nowego zeznania. Po 31 grudnia tego roku nie będzie już można zmienić zeznania za rok 2020. 

Nie czekaj do grudnia z decyzją o korekcie norweskiego podatku za rok 2020! Zgłoś się do jednego z naszych biur już teraz. Przeanalizujemy Twoją sytuację i damy ci znać, czy korekta będzie dla Ciebie opłacalna.