Skip to main content

Jeśli zdarzyło ci się zachorować w Norwegii lub podczas pobytu w Polsce na urlopie to pamiętaj, że należy ci się świadczenie chorobowe.

Należy tylko spełnić odpowiednie warunki. 

Aby nabyć praw do  świadczenia  należy: 

  • Być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii
  • Być zatrudnionym przez 4 tygodni bezpośrednio przed pójściem na zwolnienie
  • Wypracować dochód w wysokości ½ stawki G tj. 49.929 kr.  

Jeśli przebywasz w Norwegii i masz zwolnienie od norweskiego lekarza, to jest dość prosta sytuacja. W tym przypadku należy przesłać elektronicznie wniosek o zasiłek poprzez portal NAV.no a nastepnie przesłać zwolnienie do pracodawcy. 

Pracodawca ma obowiązek wypłacić świadczenie za pierwsze 16 dni choroby (dni robocze) za następny okres płaci już NAV. 

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy zwolnienie wystawia lekarz w Polsce. Wówczas należy to zwolnienie wysłać poprzez ZUS do NAV wraz z oświadczeniem do zwolnień lekarskich. 

Osoby z tymczasowym D-numerem nie mogą wysyłać elektronicznych wniosków przez stronę w NAV. W tym przypadku należy przesłać wniosek listem do NAV. 

NAV przy dłuższym zwolnieniu, zazwyczaj po 8 tygodniach, organizuje spotkanie pracownika z pracodawcą,  żeby dokonać analizy sytuacji i ocenić czy pracownik może wrócić do pracy np. w niepełnym wymiarze etatu. 

W każdej chwili trwania zwolnienia NAV może zażądać dodatkowej dokumentacji medycznej. 

Jeśli macie Państwo jakieś pytania związane z zasiłkiem chorobowym lub potrzebujecie pomocy w wysłaniu wniosku, to zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w każdej sytuacji.