Dzisiaj uczniowie w Norwegii rozpoczęli nowy rok szkolny. Dla około 60 000 maluchów jest to pierwszy dzień w szkole podstawowej.
Pierwszy dzień w szkole podstawowej bywa tak samo trudny dla dzieci i rodziców. Tym rodzicom, którzy martwią się, że ich sześcioletniemu maluchowi trudno będzie usiedzieć w ławce, warto przypomnieć, iż w Norwegii „pierwszaki” często bawią się na dworze, a w pierwszych tygodniach nauki duży nacisk kładzie się na budowanie więzi w grupie. Dzieci będą się uczyć przez zabawę i znajdować w nowym środowisku kolegów.
Szkoła podstawowa i gimnazjum w Norwegii
Dzieci i młodzież w wieku 6-16 lat mają prawo i obowiązek uczęszczania do szkoły podstawowej i szkoły średniej I stopnia (gimnazjum). Po przeprowadzce do Norwegii należy zapisać je do szkoły jak najszybciej.
Gmina zapewnia bezpłatną, publiczną szkołę podstawową i średnią I stopnia dostępną dla wszystkich dzieci. Szkoły prywatne zazwyczaj pobierają opłaty. Większość dzieci rozpoczynają naukę w roku, w którym ukończą 6 lat. Szkoła podstawowa trwa 7 lat, od pierwszej do siódmej klasy. Gimnazjum trwa 3 lata, od ósmej do dziesiątej klasy.
Zajęcia w ramach SFO są oferowane zarówno przed, jak i po zajęciach szkolnych i umożliwiają zabawę oraz zajęcia kulturalne i rekreacyjne pod nadzorem wykwalifikowanego personelu. Zajęcia SFO najczęściej odbywają się na terenie szkoły lub w jej pobliżu. Większość gmin oferuje program SFO wszystkim dzieciom w klasach 1-4 oraz dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych w klasach 1-7.
W szkole podstawowej uczniowie są oceniani bez stawiania stopni. W gimnazjum uczniowie są oceniani zarówno z zastosowaniem stopni, jak i bez nich, to zależy od placówki i przedmiotu. Oceny w formie stopni z gimnazjum są potrzebne do złożenia podania o przyjęcie do szkoły średniej II stopnia.
Prawa uczniów posługujących się językiem innym niż norweski
Uczniowie, którzy posługują się językiem ojczystym innym niż norweski lub lapoński, którzy nie znają języka norweskiego lub znają go w niewielkim stopniu, mają prawo do specjalnego szkolenia językowego.
Prawo to przysługuje do czasu, aż umiejętność posługiwania się językiem norweskim przez uczniów będzie na tyle dobra, że mogą oni uczęszczać do zwykłej szkoły i korzystać z oferowanej przez nią edukacji w trybie zwykłym.
Specjalne kształcenie językowe polega na dodatkowym kształceniu w zakresie języka norweskiego i może również obejmować:
- Nauczanie w języku ojczystym ucznia
- Kształcenie dwujęzyczne – łączące nauczanie jednego lub kilku przedmiotów w języku norweskim i języku, który uczeń opanował.
Szkoła ma obowiązek ocenić umiejętności ucznia w zakresie języka norweskiego.
Norweska szkoła podstawowa w liczbach
W 2023 roku do pierwszych klas poszło w Norwegii 637 051 uczniów. Za ich edukację odpowiadało 79 496 nauczycieli, co daje całkiem dobry wynik w skali europejskiej. Generalnie w Europie średnia liczba uczniów w przeliczeniu na jednego nauczyciela wyniosła 12,1 w roku 2021. Najwięcej uczniów w przeliczeniu na jednego nauczyciela jest w Holandii, Francji, Słowacji i Rumunii, a najmniej w Grecji, na Malcie, Chorwacji, Belgii i Luksemburgu. Norwegia plasuje się w grupie tych państw, gdzie na jednego nauczyciela przypada stosunkowo niewielu uczniów.