Skip to main content

Norweski foreldrepenger to zasiłek, którego pobieranie warto z wyprzedzeniem ustalić i zaplanować tak, aby przyniosło rodzinie jak największy komfort. Z pomocą doświadczonych konsultantek  ATS możesz to zrobić bez niepotrzebnego stresu.

Zasiłek tacierzyński/macierzyński (foreldrepenger) to świadczenie, które zastępuje dochód rodzica pozostającego w domu w wyniku przyjścia na świat dziecka bądź adopcji dziecka. Aby je uzyskać, trzeba spełnić trzy podstawowe warunki: posiadać dochód z co najmniej 6 z ostatnich 10 miesięcy, zarobki z ostatniego roku co najmniej na poziomie 59 310 NOK oraz mieszkać w Norwegii i posiadać w tym kraju ubezpieczenie społeczne.

Podział świadczenia między mamę i tatę bywa niełatwym zadaniem nawet dla rodziców, którzy od dawna mieszkają w Norwegii i znają dobrze miejscowe przepisy. Trzeba między innymi określić, które z rodziców ma prawo do zasiłku, jak podzielić okres opieki, kiedy wnioskować i co się najbardziej rodzinie opłaca.

Skomplikowany system

System przyznawania zasiłków rodzicielskich w Norwegii jest zawiły. Dotyczy to zarówno obliczenia wysokości świadczenia, jak i podziału urlopu między obojgiem rodziców. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, warto skontaktować się z nami. Korzystając z naszych usług:

szybko złożysz wniosek o zasiłek tacierzyński lub macierzyński w Norwegii – jeśli chcesz mieć pewność, że zasiłek trafi na Twoje konto, musisz poprawnie wypełnić wniosek o to świadczenie. Znajduje się on na stronie NAV. Mimo że jest ona przetłumaczona m.in. na język angielski, formularz, który należy wypełnić, jest w języku norweskim. Dlatego jeśli nie znasz niuansów urzędowych terminów i specjalistycznego słownictwa, uzupełnienie wniosku może być dla Ciebie trudne. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w wypełnieniu formularza.

– dowiesz się, ile będzie wynosił Twój zasiłek macierzyński lub tacierzyński – przeanalizujemy Twoją sytuację i obliczymy, na jak wysoki zasiłek rodzicielski w Norwegii możesz liczyć. Dlatego, aby móc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej opcji, zgłoś się do nas jeszcze przed narodzinami dziecka. Ponadto podpowiemy Ci, co robić, jeśli okaże się, że Twoje dochody są zbyt niskie, aby móc ubiegać się o zasiłek rodzicielski. Ocenimy wtedy, czy możesz starać się o norweskie becikowe.

– wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie – w zależności od tego, jaka jest sytuacja zawodowa rodziców i ile zarabiają, może okazać się, że rodzina zyska więcej pieniędzy, jeśli to ojciec zostanie dłużej z dzieckiem. Rozważymy z Tobą każdą możliwość – dzięki temu ocenisz, która z form zasiłku rodzicielskiego w Norwegii najbardziej Ci odpowiada.

– dowiesz się, kiedy należy złożyć wniosek o zasiłek, aby nie stracić należnych ci pieniędzy. Wyliczymy dla Ciebie terminy i sprawdzimy, czy ewentualnie powinieneś również wnioskować o zasiłek w Polsce.

– otrzymasz od nas praktyczne wskazówki dotyczące indywidualnej sytuacji Twojej rodziny.

Spodziewasz się przyjścia na świat potomstwa? Zgłoś się do jednego z naszych biur, zadbamy o zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Twojej rodziny.