Skip to main content

Rozliczenia podatkowe w Norwegii trwają do 30 kwietnia. Istnieje jednak możliwość, by rozliczyć się z fiskusem również po tym terminie.

Kwiecień to w Norwegii miesiąc rozliczeń podatkowych. Osoby fizyczne mają czas do końca tego miesiąca, aby nanieść ewentualne poprawki oraz przysługujące im ulgi. Mogą zrobić to elektronicznie za pośrednictwem systemu Altinn lub papierowo, choć ta druga forma jest coraz mniej popularna.

Ci, którzy dostali rozliczenia podatkowe firmowe, mają czas na rozliczenie się do końca maja. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że fiskus nakłada na nich obowiązek rozliczenia się. Nie mają oni zatem wyboru, tak jak osoby fizyczne. Jeśli nie złożą zeznania elektronicznie w terminie, urząd podatkowy będzie na nich nakładał kary za każdy dzień spóźnienia. Trzeba też pamiętać, że każdy, kto otrzymał rozliczenie podatkowe dla firmowy, musi się rozliczyć jako firma, nawet jeśli przedsiębiorstwo zostało zamknięte w pierwszych miesiącach 2017 roku. Musimy zawsze wypełnić to zeznanie, jakie przysłał nam urząd skarbowy.

Maj dla spóźnialskich

Osoby fizyczne również mogą rozliczać się z podatku w maju. Elektroniczny formularz służący do rozliczeń pozostaje w systemie Altinn i można z niego korzystać. Aby mieć stuprocentową pewność, że urząd skarbowy uzna zeznanie złożone po terminie kwietniowym, należy złożyć wniosek o przedłużenie terminu do końca maja. To prosta i przewidziana prawem procedura, która nie wpływa negatywnie na wynik rozliczenia.

Jeśli jeszcze nie rozliczyłeś się z podatku za rok 2017 w Norwegii, nie zwlekaj z tym! Naprawienie błędów widniejących na rozliczeniu wstępnym (na przykład niewłaściwie naliczonego minstefradrag) może ci przynieść wielotysięczne korzyści, zaś naniesienie należnych odpisów kolejne benefity. Jeśli masz jakieś pytania dotyczą swojego rozliczenia podatkowego w Norwegii, skontaktuj się z jednym z naszych biur, by uzyskać pomoc konsultanta.