Skip to main content

Z ostatniej chwili!

Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły dotyczące powrotu obostrzeń dla 19 powiatów na terenie całego kraju. Co się z tym wiąże?

Zmiana będzie najbardziej widoczna w przypadku organizacji wesel, wydarzeń sportowych czy obowiązku noszenia maseczek – nie tylko w pomieszczeniach. 

Jak podał na konferencji minister Łukasz Szumowski – po przeprowadzonej analizie największe wzrosty odnotowujemy w konkretnych obszarach, dlatego zostało wymienionych 19 powiatów, gdzie liczba zachorowań rośnie najszybciej. W 9 powiatach będzie obowiązywał kolor „czerwony”, a w 10 „żółty”.

Jak mają wyglądać te obostrzenia?

  • Podczas trwania wydarzeń sportowych, rozrywkowych, kulturowych oraz w transporcie zbiorowym, czy podczas wesel oraz imprez rodzinnych, będzie nałożony obowiązek noszenia maseczek wszędzie, nie tylko w pomieszczeniach.
  • Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób w strefie czerwonej i do 100 osób w strefie żółtej. Zostanie również wprowadzony rejestr wydarzeń.

Wiceminister Janusz Cieszyński zapowiedział, że aktualizacje co do wskaźników będą odbywały się co dwa tygodnie. Rozporządzenie ma zostać opublikowane jeszcze w czwartek, a obostrzenia powinny obowiązywać od soboty.