Skip to main content

Wysokie zarobki i atrakcyjne świadczenia socjalne sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Norwegii. Czasem jest to wyjazd na stałe, choć popularnym rozwiązaniem jest przede wszystkim krótkotrwała emigracja. Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz wyjazd, czy też już od dłuższego czasu pracujesz w Norwegii, warto znać swoje prawa i obowiązki względem pracodawcy oraz poznać rozwiązania, z których skorzystać mogą nie tylko obywatele Norwegii. Kiedy pomoc prawna w Norwegii jest niezbędna oraz jaki może być jej zakres? Z artykułu dowiesz się, kiedy warto skorzystać z porad specjalistów.

Kilka słów o pracy Polaków w Norwegii

Imigranci w Norwegii stanowią 18% populacji, a w grupie tej prym zdecydowanie wiodą Polacy: w 2019 roku było ich w Norwegii blisko 100 tysięcy! Dlaczego to właśnie ten kraj stał się celem wielu naszych rodaków? Głównym argumentem są oczywiście wysokie zarobki, ale nie tylko. Norweski rynek pracy jest otwarty na zagranicznych pracowników, ponieważ Norwedzy zmagają się z problemami demograficznymi. Niskie bezrobocie w połączeniu z wysokim wskaźnikiem zatrudnienia sprawia, że na wyjazd do pracy decydują się nie tylko osoby zarabiające w Polsce najniższą krajową. Praca w systemie zmian tygodniowych pozwala na częste wyjazdy do najbliższych – dodatkowym ułatwieniem jest stosunkowo nieduża odległość dzieląca Polskę i Norwegię. Ważnym argumentem jest także wyjątkowo atrakcyjny norweski system socjalny, który obejmuje nie tylko rodowitych Norwegów, ale również obcokrajowców zamieszkujących kraj i zatrudnionych u norweskich pracodawców. W większości przypadków aby uzyskać świadczenie, konieczne jest złożenie odpowiedniego podania. Tymczasem nie każdy pracodawca wymaga znajomości języka norweskiego lub nawet angielskiego – niektóre agencje oferują pracę u polskich brygadzistów. W takim wypadku warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pomocą Polakom pracującym w Norwegii.

Pomoc prawna w Norwegii – dlaczego warto korzystać?

Załatwianie spraw urzędowych nawet w języku ojczystym bywa niekiedy problematyczne – a co dopiero w obcym kraju, w którym – co prawda – można porozumieć się po angielsku, jednak nie w każdej sytuacji! Czasami pomoc prawna w Norwegii dla Polaków staje się niezbędna, szczególnie jeśli w grę wchodzą odszkodowania, zasiłki, rozliczenia i inne kwestie wymagające dotrzymania określonych terminów czy znajomości pewnych przepisów. Zamiast samodzielnie poszukiwać rozwiązania, warto skorzystać z usług doświadczonego biura konsultingowo-rachunkowego. Dzięki temu można liczyć przede wszystkim na rzetelne porady prawne. Norwegia różni się od Polski pod względem prawa podatkowego, prawa pracy czy świadczeń socjalnych. Osoby, które dopiero niedawno podjęły pracę w Norwegii mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie prawa im przysługują, ale także jakie obowiązki nakłada na nie norweskie prawo. Poszukiwanie porad na własną rękę może skończyć się nie tylko zmarnowaniem czasu, ale również popełnieniem błędu, co z  kolei może skutkować utratą świadczenia lub wręcz nawet nałożeniem kary finansowej. Nie warto ryzykować – jeśli pracujesz w Norwegii, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy.

Jaki jest zakres pomocy prawnej dla Polaków w Norwegii?

Pomoc prawna w Norwegii dla Polaków obejmuje przede wszystkim kwestie urzędowe: jeśli planujesz wyjazd do Norwegii i chcesz pracować sezonowo, założyć własną firmę lub szukać pracy na etacie, z pewnością przyda ci się wsparcie w sprawach urzędowych. W Norwegii obowiązkowe jest także składanie rocznego zeznania podatkowego (podobnie jak w Polsce), a niuanse związane z odliczeniami, ulgami czy progami podatkowymi przyprawiają czasem o zawrót głowy! Pracownicy zatrudnieni w Norwegii mogą liczyć także na zasiłek opiekuńczy, rodzicielski, rodzinny, socjalny czy mieszkaniowy; wiele świadczeń obejmuje też dzieci obcokrajowców urodzone w Norwegii. Aby uzyskać odpowiednie świadczenia, konieczne jest przedstawienie dokumentacji i złożenie odpowiedniego wniosku we właściwym urzędzie i terminie – warto skorzystać z pomocy doświadczonych znawców norweskiego systemu socjalnego. Firma konsultingowo-rachunkowa zajmująca się pomocą Polakom w Norwegii wspiera także swoich klientów w przypadku choroby, utraty pracy czy oszustwa ze strony norweskiego pracodawcy.

Potrzebujesz pomocy w Norwegii? Zaufaj specjalistom!

Pomoc prawna w Norwegii obejmuje zarówno poradnictwo, jak i załatwianie wszelkich niezbędnych formalności czy wsparcie w kompletowaniu dokumentacji. Z pomocy skorzystać mogą zarówno te osoby, które straciły pracę, jak i pracownicy etatowi oraz sezonowi, a także przedsiębiorcy. Doświadczeni specjaliści pomogą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Co ważne, norweskie przepisy mogą ulegać zmianom, dlatego niezbędne jest bieżące uaktualnianie wiedzy. Zamiast ufać przypadkowym internetowym poradom, lepiej skorzystać z informacji ze sprawdzonego źródła. Biuro konsultingowo-rachunkowe pozwala także na ograniczenie wszelkich formalności do absolutnego minimum – nie musisz tracić swojego czasu na szukanie formularzy czy wypełnianie dokumentów. Warto zwrócić się do renomowanej firmy o dużym doświadczeniu, w której zatrudnione są osoby doskonale orientujące się w gąszczu aktualnie obowiązujących przepisów oraz znające język norweski. Zadbaj o swoje sprawy już dziś!