Skip to main content

Wszystkie prezenty oraz świadczenia rzeczowe, które pracownik otrzymuje od pracodawcy podlegają opodatkowaniu. Reguła dotyczy prezentów zarówno od pracodawcy jak i np. klientów. Jednakże istnieją pewne wyjątki o jakich powinni pamiętać i pracodawcy i pracownicy, zwłaszcza teraz w okresie przedświątecznym.

Prezenty których wartość jest mniejsza niż 2000 koron, otrzymane przez pracownika w ciągu jednego roku nie podlegają opodatkowaniu. Czyli np. prezenty świąteczne lub darowane z okazji różnych jubileuszy są nieopodatkowane. Także karty prezentowe podlegają takim zasadom, o ile nie można ich wymienić na gotówkę.

Dodatkowo istnieją jeszcze inne reguły dotyczące prezentów, za które nie płaci się podatku, np:

1. Jeśli pracownik pracuje w jednej firmie powyżej 20 lat, to co 10 lat może otrzymać prezent do maksymalnej wartości 8000 kr.

2. Jeśli natomiast firma istnieje powyżej 25 lat lub taką ilość lat, jaką można podzielić przez 25 ,to każdy pracownik może otrzymać prezent do 4000 koron, przy obchodzeniu 25 lecia firmy.

3. Inne okazje jak np. przejście na emeryturę, zakończenie pracy w firmie po przynajmniej 10 latach lub okrągłe urodziny (od 50 roku życia), tez mogą być okazją do wręczenia prezentu o wartości do 4000 koron.

Pozostałe drobne prezenty jak np. kwiaty, słodycze, tańsze wina, nie są powodem do płacenia podatku, wg urzędu skarbowego.

Inna sprawą jest bonus pieniężny od pracodawcy, wypłacany na przykład na koniec roku. Taka nagroda jest traktowana jako wynagrodzenie, więc jest opodatkowana. Istnieją tu pewne dodatkowe reguły mówiące o tym, iż  nie zawsze trzeba odprowadzać składki emerytalne od takiego bonusu.

Bonus może być lub nie być wliczany do podstawy wynagrodzenia, od której naliczane są tzw. feriepenger. I tak bonus, który jest naliczany od ilości pracy i zaangażowania pracownika w ciągu roku jest wliczany do tej podstawy.

Natomiast stałe kwoty bonusów, które pracownicy otrzymują w momencie kiedy firma ma nadwyżkę zysków ze swojej działalnosci, nie wchodzą do podstawy dla wyliczania feriepenger.

Każdy pracodawca powinien stworzyć ogólne zasady dotyczące wypłacania bonusów w swojej firmie.