Skip to main content

Norwegia zmienia przepisy celne dotyczące limitów zwolnienia z cła i podatku akcyzowego na papierosy. Teraz bez cła będzie można przewieźć tylko połowę wcześniejszej kwoty, jeśli nie jest się turystą. 

Przed zmianą przepisów po pobycie dłuższym niż 24 godziny poza granicami Norwegii można było do niej wwieźć bez cła i podatku akcyzowego 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych. 1 stycznia 2023 roku limity zostaną okrojone o połowę. Do Norwegii będzie można wwieźć jedynie 100 sztuk papierosów lub 125 gramów innych wyrobów tytoniowych. Oznacza to również, że tylko tyle i nie więcej, będzie można kupić po przybyciu do Norwegii w sklepie wolnocłowym.

Ponieważ sklepy wolnocłowe na lotniskach nie są przygotowane na taką zmianę, do 1 lipca 2023 r. będą obowiązywały przepisy przejściowe. Obecnie na lotniskach sprzedaje się papierosy w całych kartonach mieszczących 200 papierosów. Zanim producenci dostosują się do zmiany i zaczną pakować papierosy w kartony liczące tylko po 100 papierosów, sklepy wolnocłowe będą mogły sprzedać papierosy w przeliczeniu na paczki, a nie kartony. W okresie przejściowym można będzie zatem kupić w sklepach wolnocłowych na lotniskach 5 paczek papierosów.

Kto jest turystą?

Nowe norweskie przepisy deklarują, że zmniejszona kwota papierosów zwolnionych z cła i podatku akcyzowego nie dotyczy turystów. Co to w praktyce oznacza? Kto będzie przez celników traktowany jako turysta, a kto nie?

Przez termin „turystów” rozumie się osoby zdefiniowane prawnie w Konwencji z 4 czerwca 1954 r. Wspomniana konwencja mówi, że turystą jest osoba przekraczająca granicę państwa, w którym normalnie nie rezyduje, z zamiarem pozostania nie krócej niż 24 godziny i nie dłużej niż pół roku w okresie 12 miesięcy. Turysta w tym znaczeniu to ktoś, kto przyjeżdża do danego kraju z powodow inne niż imigracyjne, np aby zwiedzać, wypoczywać, uprawiać sport, odwiedzić rodzinę, studiować bądź załatwiać interesy.

W praktyce osoby, które mają pracę w Norwegii i ich czas pracy łącznie przekroczył pół roku w ciągu ostatniego roku, nie są objęte tym wyjątkiem.

Nie wiadomo jeszcze, jak celnicy zamierzają sprawdzać, czy ktoś rezyduje w Norwegii, czy nie.

Bez zmian w kwestii kwoty na alkohol

Nie zmieniają się natomiast norweskie limity zwolnienia z cła i podatku akcyzowego na alkohol.

Generalnie należy przypomnieć, że jeśli przebywałeś poza granicami Norwegii nie krócej niż 24 godziny, możesz wwieźć ze sobą towary o łącznej wartości do 6000 koron norweskich, bez uiszczania cła i podatku akcyzowego.