Norwescy pracodawcy mają obowiązek płacić za pracowników składki na OTP, czyli obowiązkową emeryturę pracowniczą.
W ostatnich miesiącach norweski Urząd Skarbowy (Skatteetaten) kontroluje firmy pod kątem wywiązywania się z obowiązku płacenia za pracowników składek emerytalnych. Chodzi o OTP, czyli dodatkowe składki, dzięki którym pracownicy zatrudnieni w Norwegii zbierają na przyszłą emeryturę poza NAV (tak zwany „trzeci filar”). Przypominamy pracodawcom o tym obowiązku, a pracowników uczulamy, aby kontrolowali stan swoich składek.
Podstawa prawna
Szczegółowe zasady dotyczące norweskich świadczeń emerytalnych można znaleźć w ustawie o obowiązkowych emeryturach pracowniczych. Po norwesku to „Lov om obligatorisk tjenestepensjon”, inaczej „OTP-loven”. Przepisy są dosyć skomplikowane, ale powinni się z nimi zapoznać i pracodawcy i pracownicy.
Kto musi płacić składkę?
Program dotyczący obowiązkowych świadczeń emerytalnych dla pracowników jest obligatoryjny dla wielu rodzajach firm. Dotyczy na przykład firm jednoosobowych, które zatrudniają pracowników oraz spółek.
Składka na OTP powinna wynosić co najmniej 2% wszystkich wynagrodzeń od 1G do 12 G. Są takie firmy, które oferują swoim pracownikom lepsze warunki. Jest to kwestia, o którą warto zapytać podczas procesu zatrudnienia.
Składkę na OTP muszą płacić za pracowników wszystkie firmy zatrudniające co najmniej jedną osobę nie będącą właścicielem na więcej niż 75% etatu. Obowiązek dotyczy też firm mających dwóch pracowników wypracowujących razem godziny dające w sumie taki procent etatu. Do systemu emerytalnego powinny zgłosić pracownika już od pierwszego dnia pracy, o ile ten jest zatrudniony na więcej niż 20% i przekroczył 20-ty rok życia.
Wszyscy pracownicy powinni otrzymać informację na temat składek emerytalnych.
Jak sprawdzić swoje składki?
Jeśli jesteś zatrudniony u norweskiego pracodawcy, możesz sprawdzić, czy zarejestrował cię w systemie emerytalnym. W tym celu powinieneś zalogować się na stronę norskpensjon.no bądź banku lub firmy ubezpieczeniowej, w której odprowadzane są składki.
W przypadku, gdy pracodawca nie opłacał składek emerytalnych, możesz ubiegać się, aby to zrobił.
Warto sprawdzić datę rejestracji, czyli czy pracodawca zarejestrował cię od pierwszego dnia. Trzeba też pilnować, czy jesteś zgłoszony do końca okresu wypowiedzenia. Pracodawca ma na zarejestrowanie cię 6 miesięcy od czasu, kiedy spełniony został warunek przystąpienia do systemu, ale musi wpisać i opłacić składki od daty zatrudnienia.