Chcesz wysłać pracowników do Norwegii, ale zakładanie tam działalności gospodarczej zdaje się zbyt skomplikowane? Rozwiązaniem jest firma typu NUF, to się naprawdę opłaca!
NUF (nor. Norskregistrert utenlandsk foretak) to firma zagraniczna zarejestrowana w Norwegii. Nie musi posiadać kapitału założycielskiego. Najbardziej polecana jest tym przedsiębiorcom, którzy realizują w Norwegii konkretne zlecenie, nie wiedząc jeszcze, czy będą mieli kolejne.
Pierwsze kroki
Stworzenie i prowadzenie firmy typu NUF jest dość skomplikowane, szczególnie dla przedsiębiorcy, który nie zna dobrze norweskich przepisów i języka. Bez profesjonalnego wsparcia trudno jest prowadzić tego rodzaju działalność.
Formalności, jakich należy dopełnić przy rejestracji oddziału firmy, obejmują przede wszystkim skompletowanie wielu dokumentów. Konieczne są między innymi:
- rejestracja w Brønnøysundregistrene w celu uzyskania numeru organizacyjnego,
- dołączenie do wniosku podstawowych dokumentów założycielskich danej firmy; w przypadku Polski najczęściej są to: wpis do rejestru (KRS lub CEDIG), statut firmy, dane adresowe etc.,
- podanie danych dotyczących norweskiego oddziału firmy: nazwa, rodzaj i zakres działalności, dane osób decyzyjnych w firmie (lub pełnomocników).
- wniesienie opłaty za rejestrację w Enhetsregisteret.
Warto wiedzieć także, że pobyt pracowników zagranicznych oddziałów firm podlega zgłoszeniu w Centralnym Urzędzie Podatkowym ds. Zagranicznych SFU (Sentralskattekontoret for utenlandssaker) i rejestracji na Policji. Pracownicy muszą mieć kontrakty zgodne z norweskimi przepisami prawa pracy. Jeśli pracują w konkretnych branżach, należą im się stawki minimalne.
Oddział firmy zarejestrowanej w innym kraju podlega odpowiedzialności finansowej zarówno w Norwegii, jak i w kraju macierzystym, należy więc przeanalizować przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania, które obowiązują na mocy umów podpisanych przez Norwegię z niektórymi krajami. Podatki obowiązujące w tym przypadku w Norwegii są zależne od rodzaju i czasu trwania danej działalności gospodarczej.
Zrób to wspólnie z nami!
Zakładanie firmy w Norwegii, podatki, zarobki… większość z aspektów prowadzenia własnej działalności gospodarczej w kraju fiordów wygląda korzystniej niż w Polsce. Jeśli jednak ktoś nadal ma wątpliwości lub nie czuje się na siłach, aby zająć się formalnościami niezbędnymi przy uruchamianiu i/lub prowadzeniu biznesu w Norwegii, można skorzystać z fachowej pomocy w tym zakresie. Skontaktuj się z nami, ustalimy, w czym możemy ci pomóc.