Skip to main content

Norweski parlament chce wprowadzić zmianę w zasadach przyznawania kontantstøtte, czyli zasiłku opiekuńczym, który pobiera wielu Polaków.

Jeśli pobierasz z Norwegii kontantstøte, to prawdopodobnie otrzymałeś w ostatnich dniach informację o możliwej zmianie w zasiłku. Wyjaśniamy, o co chodzi. Ministerstwo odpowiedzialne za sprawy rodziny chce wprowadzić zmiany w tym świadczeniu. Sprawa jest w toku, a jeśli propozycja zostanie przegłosowana przez norweski parlament, to okres otrzymywania zasiłku zostanie skrócony o 4 miesiące.

Zasiłek opiekuńczy – dotychczasowe zasady

Kontantstøtte to specjalny norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko. Obecnie wypłacany jest rodzicom dzieci od 13. do 23. miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV. Zasiłek można pobierać maksymalnie przez 11 miesięcy pomiędzy 13. a 23. miesiącem życia dziecka. Aby spełnić odpowiednie warunki do pobierania kontantstøtte, należy osiągać w Norwegii dochód, który jest objęty składkami na ubezpieczenie. Mogą to być zarówno świadczenia z tytułu pracy, jak i inne, równoważne, w tym zasiłki.

Warunkiem koniecznym do przyznania zasiłku opiekuńczego w Norwegii jest także odprowadzanie trygdeavgift, czyli składek na ubezpieczenie, i przynależność do systemu ubezpieczeń w Norwegii (bądź innym kraju EOG) od co najmniej 5 lat. Jeżeli dziecko wychowywane jest przez oboje rodziców – to ten przepis dotyczy ich obojga.

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii wypłacany jest w kwocie 7 500 NOK miesięcznie na każde dziecko.

Proponowana zmiana w zasiłku

26 stycznia norweski rząd złożył w parlamencie propozycję zmiany zasiłku. Jest ona na wstępnym etapie procesu legalizacyjnego, jednak należy podejrzewać, że zostanie przyjęta.

Rząd chce skrócenia okresu wypłacania zasiłku do czasu, gdy dziecko kończy 19 miesięcy. Oznacza to, że rodzic będzie mógł otrzymać zasiłek przez maksymalnie 7, a nie jak dotąd przez 11 miesięcy. Ministerstwo ds. rodziny tłumaczy, że w miesiącu, w którym dziecko zaczyna 20 miesiąc życia, należy mu się miejsce w przedszkolu, zatem nie ma potrzeby opieki domowej i dłuższego pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodzica.

Jednocześnie rząd chciałby zmienić zasady dotyczące foreldrepenger, czyli zasiłku macierzyńskiego/tacierzyńskiego. Zmiana miałaby dotyczyć tych rodziców, którzy decydują się na pobieranie świadczenia w wymiarze 80%. Ministerstwo chce usunąć różnicę w wysokościach świadczenia dla rodziców wybierających 100 i 80%, tak, aby ci, którzy chcą pozostać dłużej w domu z dzieckiem, nie tracili na tym finansowo.

Jeśli propozycja zmian w prawie dotyczącym zabezpieczenia społecznego zostanie przyjęta przez norweski parlament, czyli Storting, to wejdzie w życie 1 sierpnia 2024 roku. Kontantstøtte  będzie można wtedy pobierać o 4 miesiące krócej niż dotychczas. Nie wiadomo jeszcze, czy zmiana miałaby dotyczyć wyłącznie nowych wnioskodawców, czy również rodziców, którzy już otrzymali decyzję o przyznaniu zasiłku.

Z ewentualnie otrzymaną informacją z NAV obecni beneficjenci zasiłku opiekuńczego z Norwegii nie muszą nic robić, ma ona wyłącznie funckję informacyjną.

ATS Pomoc w Norwegii poinformuje swoich klientów o decyzji przyjętej przez Storting w sprawie kontantstøtte.