Skip to main content

Obywatele krajów strefy EOG mają prawo podróżować do innych krajów UE/EOG w celu skorzystania z różnych rodzajów opieki zdrowotnej. Oznacza to, że norweski lekarz ma prawo zlecić przeprowadzenie leczenia w Polsce, a pacjent otrzymać za to zwrot kosztów z Norwegii. 

Pracujesz w Norwegii, ale chcesz podjąć leczenie w Polsce? W niektórych przypadkach to możliwe. Prawo europejskie stanowi, że pacjenci będący obowiązkowymi członkami ubezpieczenia społecznego i obywatele kraju UE/EOG mogą podróżować do innych krajów UE/EOG w celu skorzystania z różnych rodzajów opieki zdrowotnej.  

O refundację najlepiej jest wystąpić jeszcze przed podjęciem leczenia zagranicznego. Aby to zrobić, pacjent powinien posiadać konkretną ofertę od lekarza w innym kraju UE/EOG. Zgłaszając się do Helfo w celu uzyskania uprzedniej zgody, musi udokumentować, jaki rodzaj leczenia jest planowany i ile będzie ono kosztować.  

Co warto wiedzieć? 

Żeby otrzymać z Norwegii refundację kosztów leczenia w innym kraju, należy spełnić kilka warunków, w tym:

– Opieka zdrowotna uzyskana w Polsce musi odpowiadać opiece zdrowotnej, którą pacjent otrzymałby w publicznej służbie zdrowia Norwegii.

– Pacjent musi sam zapłacić za leczenie za granicą, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów.  

– Pacjent musi zostać skierowany do specjalistycznej służby zdrowia w Norwegii, gdzie otrzyma rekomendację przeprowadzenia leczenia za granicą. Jeśli potrzeba skorzystania z opieki zdrowotnej pojawi się, gdy pacjent przebywa już w innym kraju UE/EOG, pacjent może uzyskać skierowanie od personelu medycznego w kraju zamieszkania. Jeżeli potrzeba opieki zdrowotnej pojawi się na wakacjach lub podczas innego rodzaju czasowego pobytu w innym kraju UE/EOG, pacjent musi początkowo skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.  

Ile można otrzymać?

Refundacja to zwrot kwoty odpowiadającej kosztom leczenia w publicznym systemie opieki zdrowotnej w Norwegii. Jeśli leczenie w Polsce kosztuje więcej niż kosztowałoby w Norwegii, pacjent samodzielnie pokrywa różnice. 

Warto zwrócić uwagę, że refundacji podlegają tylko faktycznie poniesione i udokumentowane wydatki.  

Wnioskować można również o zwrot kosztów podróży.  

Wnioskuj z ATS Pomoc w Norwegii 

Jeśli chciałbyś skorzystać z możliwości leczenia się w Polsce i uzyskać z tego tytułu refundację z Norwegii, pomożemy ci załatwić formalności. Dowiesz się od nas, jakiej dokumentacji potrzebujesz i czego możesz oczekiwać. Złożymy wnioski razem z Tobą i doradzimy Ci, jakie kolejne kroki powinieneś podjąć. My zajmiemy się formalnościami, abyś Ty mógł skupić się na swoim zdrowiu. Skontaktuj się z jednym z naszych biur bądź zamów usługę bezpośrednio w sklepie online