Dobra wiadomość dla osób ubiegających się o norweskie obywatelstwo. W wyniku automatyzacji systemu UDI okres oczekiwania skrócił się średnio o dwa miesiące.
1 stycznia 2020 roku Norwegia wprowadziła możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa. Sprawiło to, iż liczba wniosków o obywatelstwo znacząco wzrosła. Podczas gdy w roku 2019 do UDI wpłynęło 18 tysięcy takich podań, rok później było ich już 53 tysiące. Norweski urząd był przygotowany na to, iż zmiana przepisów co najmniej podwoi liczbę wniosków. Aby zmiana przepisów nie wpłynęła znacząco na tempo procedowania spraw, zdecydowano się wprowadzić usprawnienia techniczne.
Sztuczna inteligencja prześwietla wnioski
Automatyczne procedowanie tego rodzaju wniosków polega w praktyce na tym, że część podań jest w całości lub niektórych elementach rozpatrywana przez system komputerowy. Język prawny został „przetłumaczony” na instrukcje rozumiane przez sztuczną inteligencję. Już na pierwszym etapie, czyli w momencie, gdy wniosek jest przesyłany z policji do UDI, system decyduje, czy może być procedowany automatycznie, czy też powinien zostać wysłany do konsultanta. Za każdym razem, gdy wniosek nie spełnia odpowiednich kryteriów i może zostać odrzucony, sprawa trafia w ręce konsultanta, który podejmuje ostateczną decyzję.
Dzięki pomocy zautomatyzowanego systemu urzędnicy mają więcej czasu i mogą przejrzeć więcej wniosków.
Twórcy zautomatyzowanego systemu są jak na razie zadowoleni z rezultatów. Z danych UDI wynika, iż w ostatnich miesiącach okres procedowania wniosków o obywatelstwo został skrócony o dwa miesiące. Jednocześnie nie zmieniła się jakość usług.
Wniosek o norweski paszport
Chcesz wystapić o norweski paszport? Zgłoś się do nas, pomożemy Ci wypełnić wniosek i przygotować odpowiednie dokumenty. Obecnie wymagane jest, aby osoba składająca podanie:
– mieszkała w Norwegii przez minimum 8 lat (i to w ciągu ostatnich 11 lat); okres ten jest krótszy w przypadku osób znajdujących się w związku małżeńskim z obywatelem norweskim, z kolei czas ten jest wydłużony w przypadku osób karanych;
– mieszkała na terenie Norwegii w momencie składania wniosku oraz podczas jego rozpatrywania, jak również planuje na stałe mieszkać w Norwegii w przyszłości;
– posiadała udokumentowaną znajomość języka norweskiego w stopniu komunikatywnym;
– mogła udokumentować swoją znajomość wiedzy o społeczeństwie norweskim.