Skip to main content

Jotunheimen – co zobaczyć?

Szukasz ciekawego miejsca w Norwegii, które można odwiedzić? Jesteś fanem górskich wędrówek i uwielbiasz skandynawski klimat? Nie wspinasz się zawodowo, więc wybierasz łatwe szlaki, których przejście nie wymaga specjalnych umiejętności? Chcesz przeżyć niezwykłą przygodę? Jotunheimen National Park to idealny wybór! Dowiedz się, czym się wyróżnia wśród innych parków narodowych. 

Jotunheimen – najważniejsze informacje 

Jotunheimen to pasmo górskie na południu Norwegii, położone między Oslo, Bergen i Trondheim. Ma powierzchnię 3500 km2. Cieszy się dużą popularnością, ponieważ znajdują się tam dwa najwyższe szczyty w Skandynawii, czyli: 

 • Galdhøpiggen, który ma 2469 m n.p.m., 
 • Glittertind o wysokości 2452 m n.p.m. 

 

Pierwszy z nich jest jednocześnie najwyższym szczytem w Europie Północnej. 

 

W 1980 Jotunheimen został objęty ochroną w ramach Jotunheimen National Park. Ma on powierzchnię 1151 km2 i znajduje się w regionie Oppland i Sogn og Fjordane. W parku wyznaczono różne trasy i podzielono je pod względem trudności. W ten sposób wydzielono szlaki: 

 • białe dla początkujących – są one krótkie i dość niskie, ale i tak zachwycające; 
 • zielone dla okazjonalnych wspinaczy – wędrówka nimi może zająć cały dzień. Dobre dla osób, które chodzą po górach rzadko, ale dobrze radzą sobie na białych trasach; 
 • czerwone, nieco wymagające – obejmują całodniowe wędrówki, podczas których można zaliczyć szczyty gór. Idąc tą trasą, trzeba pokonać znacznie więcej przewyższeń niż na trasie zielonej; 
 • czarne, najtrudniejsze – aby ruszyć tymi szlakami, trzeba wynająć przewodnika. Trasy te obejmują dwa najtrudniejsze szczyty górskie. Przejście nimi może zająć kilka dni i wymagać nie tylko doskonałej kondycji, ale także profesjonalnego sprzętu. 

 

Przygodę z norweskimi górami warto rozpocząć od najłatwiejszych szlaków. Dzięki temu będziesz wiedzieć czego się spodziewać, a po zobaczeniu niesamowitych widoków nabierzesz apetytu na więcej!

Jotunheimen – zabytki na szlaku 

Choć zwiedzanie parku narodowego polega głównie na maszerowaniu szlakami, nie oznacza to, że nie ma tam różnych zabytków. Jotunheimen to miejsce, gdzie znajdują się np. liczne schroniska DNT. Szczególnie interesujące są np.: 

 • Spiterstulen – jest to największy i jednocześnie najstarszy tego typu obiekt na terenie Jotunheimen. Zabytek ten powstał w 1881 roku na miejscu XVII wiecznej chatki pasterskiej. Wtedy ludzie zaczęli intensywnie odwiedzać te tereny. W przeciągu następnych stu lat dobudowywano kolejne budynki w surowym, górskim stylu. W 1978 roku zburzono stary obiekt i postawiono nowoczesne schronisko ze 150 miejscami noclegowymi. Zachowano przy tym dawne budynki, więc można nadal je podziwiać. Schronisko regularnie organizuje wyprawy z profesjonalnymi przewodnikami; 
 • Juvasshytta – jest to najwyżej położone schronisko nie tylko w Norwegii, ale na całym Półwyspie Skandynawskim. Znajduje się na wysokości 1841 metrów n.p.m., nad brzegiem jeziora Juvvatnet. Jego pierwotna wersja powstała z inicjatywy Knut i Ole Vole w 1881 roku i miała postać małego, kamiennego domku. Obiekt został szybko przebudowany i jest regularnie remontowany. Na miejscu działa także wypożyczalnia ubrań sportowych, więc nie trzeba inwestować pieniędzy we własne stroje, aby wyruszyć w góry. 

 

Czy wiesz, że możesz pracować w schronisku? Na stronie internetowej instytucji znajdziesz stosowne informacje na ten temat. Możemy Ci pomóc przetłumaczyć dokumenty oraz dokonać uznania Twoich kwalifikacji zawodowych. Ponadto świadczymy usługi z zakresu załatwiania spraw polsko-norweskich np. dotyczące płacenia podatków.

Jotunheimen – atrakcje, z których warto skorzystać 

W Jotunheimen National Park istnieje możliwość zakupu wycieczki po górach. Na stronie internetowej instytucji znajdziesz propozycje o różnym stopniu zaawansowania, dzięki czemu będziesz mógł znaleźć wyjątkową wyprawę dla siebie. Jednak korzystanie z tego rozwiązania nie jest konieczne (z wyjątkiem czarnego szlaku – tam skorzystanie z pomocy przewodników jest rekomendowane). 

 

Jeśli planujesz samodzielnie odkrywać Jotunheimen, zdecyduj się na prostsze szlaki lub podziel wędrówkę na kilka etapów i nocuj na dziko w parku. 

 

Szlak historyczny od Gjendesheim do Eidsbugarden 

Jeśli chcesz poznać nieco historię alpinizmu w Norwegii, szlak historyczny to idealny wybór. Wiedzie on od Gjendesheim do Eidsbugarden. To trasa, na której znajdują się chaty słynnego Norweskiego Stowarzyszenia Trekkingowe (DNT). Zachwyca ona niesamowitymi widokami, które były inspiracja dla wielu pisarzy czy malarzy. 

Cały szlak historyczny dzieli się na 3 etapy: grzbiet Besseggen, Gjendebu i Dolinę Svartdalen. Aby przejść całość i wrócić, trzeba zarezerwować min. 6 dni, dlatego podróżujący decydują się najczęściej na pokonanie tylko pierwszego etapu szlaku historycznego, który wiedzie od Gjendesheim do Memurubu przez grzbiet Besseggen. To najpopularniejsza trasa w tym parku narodowym. 

 

 • Besseggen znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami: Gjende w kolorze turkusowym i Bessvatnet w niebieskim, więc widoki są niezapomniane. 
 • Cała trasa ma ok. 14 km długości, a wędrówka nią zajmuje od 7 do 9 godzin (od punktu do punktu). Można zatem pokonać ją jednego dnia, jednak trzeba nocować w Gjendesheim lub Memurubu. 
 • Szlak jest oznakowany jako wymagający, mimo to mogą go z powodzeniem pokonać osoby bez specjalnych umiejętności wspinaczkowych. Każdego roku przechodzi tamtędy kilkadziesiąt tysięcy osób. 

 

Osoby, które nie chcą nocować w schronisku lub na dziko w namiocie, mogą wybrać się do Gjendesheim i zostawić tam samochód. Następnie do wyboru są dwie opcje: 

 • ruszyć z tego miejsca nad jezioro i zawrócić z powrotem na parking; 
 • udać się na prom do Memurubu, stamtąd dotrzeć do celu wycieczki i wrócić na miejsce postoju w Gjendesheim. Jeśli wybrano drugą opcję, trzeba dodatkowo pamiętać, żeby zdążyć na prom powrotny. 

 

Jednak niezależnie od tego, na którą trasę się zdecydujesz, jej długość i czas trwania nie zmieniają się. Dzięki temu można pokonać szlak jednego dnia. 

 

Mjolkevegen, czyli Stary Szlak Mleczny w Jotunheimen – atrakcja idealna dla rowerzystów 

Norweski park narodowy można zwiedzać nie tylko pieszo, ale także na rowerze. Idealny do tego jest Stary Szlak Mleczny – Mjolkevegen, który ma 250 km i wiedzie z miejscowości Vinstra na północy do Gol na południu. 

 

W trakcie drogi trzeba pokonać liczne podjazdy i zjazdy górskie, płaskowyże, a nawet odbyć rejs po jeziorze Bygdin w Jotunheimen. Atrakcji nie trzeba pokonywać na jeden raz. Trasę można podzielić nawet na kilkanaście etapów, a po drodze odbyć różne piesze i rowerowe wycieczki oraz odwiedzić przytulne schroniska, w których można przyjemnie spędzić czas. 

 

To sprawia, że Mjolkevegen jest idealnym szlakiem nie tylko dla profesjonalnych cyklistów, ale także całych rodzin. Zdecyduj się na tę atrakcję w Jotunheimen, a nie będziesz się nudzić! 

 

Wybierz się do parku narodowego w Norwegii i spędź aktywnie cały urlop.