Skip to main content

Jaka religia dominuje w Norwegii?

Wiara stanowi jeden z najważniejszych elementów w życiu wielu ludzi. Jednoczy ludzi i daje poczucie przynależności. Nic dziwnego, że wiele osób po wyjeździe z Polski szuka miejsca, gdzie będzie mogło dołączyć do wspólnoty wiernych swojego kościoła. Wybierasz się do Skandynawii? Dowiedz się, jaka religia dominuje w Norwegii.

 

Jakie są wyznania w Norwegii?

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat do Skandynawii wyemigrowały tysiące osób z Europy, a także Azji i Afryki. W związku z tym przybyło tam wielu wyznawców różnych religii. W Norwegii można obecnie znaleźć np.:

  • członków Kościoła norweskiego,
  • muzułmanów,
  • katolików,
  • zielonoświątkowców,
  • członków kościoła prawosławnego,
  • buddystów,
  • świadków Jehowy,
  • wyznawców hinduizmu.

W sumie w Norwegii jest 24 różnych wyznań. Dzięki temu prawie każdy człowiek na świecie może znaleźć w tym kraju miejsce, gdzie będzie mógł kultywować swoją wiarę.

 

Jak religia w Norwegii jest najczęściej wyznawana?

Zastanawiasz się, jaka religia dominuje w Norwegii? Jest nią protestantyzm w tradycji ewangelicko-augsburskiej, czyli kościół norweski. Należy do niego prawie 70% całego społeczeństwa. Jednak jak wskazują statystyki, osób, które regularnie uczęszczają na nabożeństwa, jest zaledwie 10%. W ostatnim czasie, tak jak w pozostałych krajach Europy, w Norwegii wiara również przestaje być kultywowana na szeroką skalę.

 

Poza kościołem norweskim znaczną część społeczeństwa – ok. 3,5% – stanowią wyznawcy islamu. Najwięcej można ich spotkać w Oslo, ponieważ wyłącznie tam znajdują się meczety. Największym z nich jest Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat, który znajduje się pod adresem: Motzfeldts gate 10 w Oslo.

Jak wskazują statystyki, muzułmanie to głównie imigranci z Azji i Afryki, a zwłaszcza Pakistanu, Somalii, Turcji, Syrii i Iranu.

 

Trzecią najbardziej popularną religią w Norwegii jest katolicyzm. Według dostępnych danych jego wyznawcy stanowią oni 3% całego społeczeństwa. Jednak ta liczba stale rośnie. Jest to związane z napływem imigrantów wyznających tę wiarę głównie z Polski. Główna diecezja Kościoła katolickiego znajduje się w Oslo. Pozostałe dwie, czyli Trondheim i Tromsø pełną funkcję administracji apostolskich. Co ważne – kościoły katolickie znajdują się głównie na południu kraju. Dlatego gdy wyemigrujesz na północ, możesz mieć problem z regularnym uczęszczaniem na mszę w swoim obrządku.

 

Dużą liczbę stanowią także osoby niewierzące. Według danych aż 20% społeczeństwa nie wyznaje żadnej wiary w Norwegii. Co więcej, liczba ta stale rośnie w związku z laicyzacją.

Czym jest Kościół norweski?

Kościół norweski jest kościołem narodowym, który należy do luteranizmu. Jego członkowie wyznają wiarę chrześcijańską na podstawie Słowa Bożego zamieszczonego w Biblii. Co ważne – nie ma papieża, jak w przypadku Kościoła katolickiego – zwierzchnikiem Kościoła norweskiego jest król Norwegii. Jednak to nie jedyna różnica.

  • W najpopularniejszej religii w Norwegii działa ponad 1 200 duchownych – nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Mogą one być pastorami i biskupami.
  • W Norwegii wiara dopuszcza śluby osób homoseksualnych.
  • Działalność religijna jest finansowana ze środków państwowych, adekwatnie do liczby jego wyznawców.
  • W 2017 nastąpiło odłączenie państwa od wiary w Norwegii. Wówczas kościół norweski przestał być kościołem państwowym, co oznacza, że wszyscy duchowni przestali być traktowani jak urzędnicy państwowi.

Co ciekawe, każdy zbór, czyli lokalna wspólnota wiernych kościoła, ma własny porządek kultu, choć jest on wszędzie opracowany na tej samej tradycji liturgicznej. Dzięki temu obrzędy w różnych miastach mogą wyglądać inaczej, co stanowi dużą atrakcję turystyczną.

 

Aby móc zacząć wyznawać tę wiarę w Norwegii, trzeba przyjąć chrzest. Zazwyczaj ma on miejsce, gdy dziecko jest małe. W wieku 14 lat następuje konfirmacja, czyli świadome potwierdzenie przyjęcia obietnic, które zostały złożone podczas poprzedniego sakramentu. Co ważne, nie trzeba mieć obywatelstwa norweskiego, żeby móc dołączyć do kościoła.

 

Czy w Norwegii wiara jest obowiązkowa?

Choć kościół norweski jest w Norwegii wiarą narodową, nie oznacza to, że jest ona obowiązkowa. Każdy, w dowolnym momencie, może stać się jednym z wyznawców lub zrezygnować z przynależności do kościoła.

Jednak zdarza się, że imigranci otrzymują telefony o konieczności „zapisania się” do danej instytucji. Jest to często praktykowane, ponieważ im większa liczba wiernych, tym większe wsparcie finansowe od państwa. Warto mimo wszystko pamiętać, że nie ma takiego obowiązku.

Jeśli nie chcesz zostać wpisany na listę wierzących, zawsze możesz odmówić i w dowolnym momencie przedstawić rezygnację. Aby wypisać się z kościoła katolickiego, należy napisać list i przedstawić go razem z kopią metryki chrztu lokalnej kongregacji. Tłumaczenie dokumentu możemy zrobić za Ciebie.

 

Natomiast, jeśli chcesz zrezygnować z bycia członkiem kościoła norweskiego, wystarczy wejść na stronę https://kirken.no/, następnie zalogować się w systemie na swoje konto My Page ID i określić swoje członkostwo.

 

Czy w szkole w Norwegii religia jest obowiązkowa?

Ze względu na dużą różnorodność wyznań w Norwegii, w szkole nie ma typowych lekcji religii, jakie są znane z Polski. Tam prowadzone są ogólne zajęcia o nazwie „Kristendom, religion, livssyn og etikk„, czyli chrześcijaństwo, religia, filozofia życia i etyka.

Celami tego przedmiotu są:

  • dostarczanie ogólnej wiedzy z zakresu różnych wyznań, nie tylko chrześcijaństwa,
  • przyczynianie się do budowania szacunku pomiędzy wyznawcami różnych religii w Norwegii,
  • kształtowanie umiejętności dialogu pomiędzy różnymi wyznawcami,
  • nauczanie o różnych światopoglądach, a także filozofiach i zagadnieniach etycznych,
  • wyjaśnianie związku pomiędzy chrześcijaństwem a dziedzictwem kulturowym, jakie za sobą niesie.

Co ważne – według prawa przedmiot powinien być nauczany w sposób obiektywny, pluralistyczny i krytyczny względem wszystkich religii.

W Norwegii kładzie się szczególny nacisk na poszanowanie wiary i wartości wyznawanych przez innych. Dlatego, jeśli rodzice lub uczniowie uważają, że dany przedmiot jest źle wykładany lub niezgodnie z ich sumieniem, mają prawo zrezygnować z tych lekcji. Wystarczy tylko przedstawić odpowiednie zaświadczenie, że prezentowane treści są dla nich obraźliwe i nie są zgodne z ich światopoglądem.

 

Rozłam kościoła od państwa i postępująca laicyzacja sprawiają, że wiara w Norwegii przestaje mieć duże znaczenie. Mimo to każdy, kto chce czcić tam swojego Boga, zawrzeć związek małżeński czy pochować bliską osobę, znajdzie wsparcie i potrzebną pomoc.