21 maja zmieniły się zasady dokumentowania meldunku w Norwegii. Sprawia to, że więcej osób ma prawo wjazdu do kraju.
W czasie restrykcji wjazdowych związanych z pandemią koronawirusa osoby zamieszkałe w Norwegii mogą łatwiej wjechać do kraju. Poświadczenie wpisania do norweskiej ewidencji ludności było jak dotąd najpewniejszym sposobem na uzyskanie prawa wjazdu pomimo surowych restrykcji.
Zgodnie z zapowiedzią, 21 maja rząd zmienił wymagania dotyczące dokumentowania meldunku w Norwegii. Nie trzeba już, tak jak wcześniej, koniecznie mieć ze sobą poświadczenia z Urzędu Rejestracji Ludności (Folkeregisteret) o zamieszkaniu w Norwegii (bosatt i Norge), aby mieć prawo wjazdu. Osoby nie posiadające takiego dokumentu mogą inaczej udowodnić swoje związki z tym krajem.
Miejsce pobytu w Norwegii
Najważniejsze, to móc udokumentować, iż posiadało się i nadal posiada bądź wynajmowało i nadal wynajmuje miejsce pobytu na terenie Norwegii. Trzeba zatem przedstawić na przykład umowę wynajmu lub poświadczenie, że jest się właścicielem nieruchomości (domki letniskowe nie są kwalifikowane jako miejsce zamieszkania). W przypadku posiadania własnego domu czy mieszkania, można na granicy okazać na przykład: informację z grunnboken (księgi wieczystej), kopię skattemelding/skatteoppgjør, dokumentację potwierdzającą opłacanie gminnych podatków (kommunale avgifter/felleskostnader) lub podatku od nieruchomości (eiendomsskatt).
W przypadku wynajmu, należy udokumentować, iż posiadało się umowę najmu przed wyjazdem z Norwegii i posiada się takową również przy wjeździe. W przypadku osób, jakim kontrakt na mieszkanie skończył się na przykład w grudniu 2020 r., konieczny jest również nowy dokument tego typu do okazania na granicy plus dodatkowe dokumenty. Tymi dokumentami mogą być na przykład ważna umowa o pracę lub poświadczenie o studiowaniu bądź chodzeniu do szkoły w Norwegii.
Jeśli na przykład pracownik zagraniczny jest zatrudniony przez agencję pracy i to ona wynajmuje dla niego miejsce w baraku pracowniczym, potrzebne będą: stara umowa o wynajmie, nowa umowa o wynajmie, umowa o pracę i umowa na konkretne zlecenie.
Inne dokumenty
Jeśli dana osoba nie jest wpisana do norweskiego rejestru ludności, to powracając do Norwegii z tymczasowego wyjazdu, powinna móc udokumentować, iż był to wyjazd czasowy. Można okazać na przykład: bilet lotniczy z Norwegii do innego państwa, wyciągi bankowe dokumentujące robienie wcześniej zakupów w Norwegii, lønnslippy potwierdzające otrzymywanie środków na norweskie konto, wiosek o urlop u norweskiego pracodawcy itp.