Skip to main content

Zbliżają się wakacje, czyli czas wyjazdów i związanego z nimi odpoczynku od codziennej rutyny. Aby wypoczywać w spokoju, warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu na wypadek różnych przypadków losowych.  

Latem podróżujemy więcej niż zwykle – wybieramy się na urlop, odwiedzamy rodzinę i znajomych poza miejscem swojego stałego zamieszkania. Osoby pracujące poza miejscem zameldowania zwykle wracają wtedy do domu. Jeśli podczas wakacji przytrafi się jednak wypadek bądź choroba, może to być kłopotliwe. Najbardziej dla osób, które ubezpieczenie zdrowotne posiadają w innym kraju. W nagłej sytuacji trudno jest od razu sprawdzić, co pokrywa ubezpieczenie i jakie są procedury. Z tego powodu najlepiej jest załatwić wszystko jeszcze przed wyjazdem. Dla osób zatrudnionych w Norwegii najważniejszy dokument zapewniający ochronę poza tym krajem to druk S1 

Rozszerz ubezpieczenie w prosty sposób 

Jeśli pracujesz w Norwegii, ale na stałe mieszkasz w innym kraju, na przykład w Polsce, powinieneś posiadać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w obu tych miejscach. Ubezpieczeniem możesz też objąć członków rodziny mieszkających w kraju rodzinnym. Aby rozszerzyć norweskie ubezpieczenie na inny kraj, potrzebujesz druku S1. Potwierdza on, iż posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii i masz prawo do korzystania z opieki medycznej w innych krajach strefy EOG i to nie tylko w nagłych wypadkach.  

Dokument S1 upoważnia do korzystania z usług zdrowotnych w innym kraju EOG niż Norwegia. Jego posiadacz zyskuje takie same prawa do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, jakie mają osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w danym kraju.  

Osoby posiadające d-nummer z założenia powinny posiadać S1. Wynika to z faktu, że większość czasu spędzają poza granicami Norwegii.  Każdy złożony wniosek o S1 jest rozpatrywany indywidualnie przez Helfo. 

Śpij spokojnie 

Mając druk S1 można spać spokojnie. Trzeba jednak pamiętać, że taki dokument nie jest wystawiany na czas nieokreślony. Należy zwrócić uwagę, na jaki okres został przyznany i w razie potrzeby na czas odnowić jego ważność.  

Potrzebujesz druku S1, ale obawiasz się formalności? Załatw tę sprawę z nami. Doświadczone konsultantki przeprowadzą Cię przez wszystkie procedury i przygotują odpowiednie dokumenty. Zgłoś się do jednego z naszych biur lub zamów usługę w sklepie online. Usługe możesz też zamówić bezpośrednio w sklepie online