Skip to main content

Lato to czas beztroskiego odpoczynku. Aby w pełni cieszyć się urlopem, warto jednak wcześniej pomyśleć o kilku praktycznych rozwiązaniach, w tym karcie EKUZ i wniosku S1.

Letnie wakacje dobrze się kojarzą – plaża, słońce, wypady rowerowe, spacery i dużo czasu dla siebie oraz rodziny. Według Centralnego Biura Statystycznego SSB w Norwegii czas wolny od pracy wykorzystuje się najczęściej na: podróżowanie, chodzenie na siłownię, uprawianie sportów, ćwiczenie gry na instrumentach, odwiedzanie wydarzeń kulturalnych oraz codzienne oglądanie telewizji. Pandemia nieco zmieniła letnie przyzwyczajenia, ale nie odebrała chęci do korzystania z uroków lata.

Za granicę lub „na hyttę”

Dane za pierwszy kwartał tego roku pokazują, że mieszkańcy Norwegii niemal całkowicie zrezygnowali z wybierania się na krótkie i długie zagraniczne wycieczki. W tym samym czasie o ponad 100% zwiększyła się liczba długich (czyli ponad trzydniowych) wypadów po Norwegii.

W kraju zarejestrowanych jest obecnie ponad 440 tysięcy nieruchomości typu letniskowego. W czasie pandemii kupowaliśmy domki letniskowe chętniej niż zwykle i spędzaliśmy w nich więcej czasu niż w latach poprzednich. Co roku w kraju przybywa około 6000 nowych nieruchomości tego typu. Obecnie przeciętna „hytta” ma o ponad 20 metrów kwadratowych większą powierzchnię niż jeszcze dwie dekady temu. Dla wielu osób wyjazd do domku letniskowego to najlepszy sposób na udane wakacje.

W roku 2020 mieszkańcy Norwegii z powodu restrykcji podróżowali mniej niż zwykle. 8 na 10 osób wybrało się na wakacyjny wyjazd, a to o niemal 10% mniej niż rok wcześniej. Na zagraniczne wyjazdy wydaliśmy najmniej w tym stuleciu, zaledwie 15,4 miliardów NOK (w roku 2017 było to aż 106 mld).

Lato będzie już jednak inne. Z powodu zniesienia wielu restrykcji związanych z podróżowaniem mieszkańcy Norwegii znów zaczęli podróżować do innych krajów, co potwierdzają dane prezentowane przez biura podróży oraz linie lotnicze.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym

Żeby w pełni cieszyć się wakacjami, przed wyjazdem zagranicznym warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Wypadek czy choroba to nie jest coś, o czym zwykliśmy myśleć w kontekście wakacji, ale warto pamiętać, że mogą przytrafić się każdemu. Jest to szczególnie istotne dla osób udających się w podróż zagraniczną albo dzielących życie między dwa kraje.

Po pierwsze, przed wyjazdem sprawdź, czy twoja karta EKUZ jest ważna.

EKUZ to skrót od Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona do opieki zdrowotnej w razie nagłych przypadków we wszystkich krajach członkowskich, czyli opieki medycznej po wypadku, w przypadku nagłej choroby lub urazu itp.

Karta EKUZ jest ważna przez okres 3 lat, pod warunkiem odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne w tym samym kraju, w której ją otrzymaliśmy. Przyznawana jest imiennie, czyli każdy z członków rodziny musi wyrobić ją osobiście. 
Nie pokryje całości świadczonej usługi, ale zapłacimy tyle, ile obywatel danego kraju.

Po drugie, jeśli pracujesz w Norwegii i chcesz ubezpieczyć siebie lub rodzinę oraz mieć pełen dostęp do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, złóż wniosek S1. Dzięki niemu będziesz mógł korzystać z publicznych świadczeń medycznych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Osoby posiadające D-nummer z założenia powinny posiadać S1. Wynika to z faktu, że większość czasu spędzają poza granicami Norwegii. Każdy złożony wniosek o S1 jest rozpatrywany indywidualnie przez urząd norweski. Dokument S1 upoważnia do korzystania z usług zdrowotnych w innym kraju EOG. Działa na tych samych zasadach, jakie obowiązują w danym kraju.
Pierwsze co należy zrobić, złożyć formularz do Helfo z odpowiednimi dokumentami.

Potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym? Zgłoś się do jednego z naszych biur, a w szybki i skuteczny sposób pomożemy ci załatwić sprawę i w pełni cieszyć bezpiecznym latem.