Skip to main content

O ubezpieczeniu warto pomyśleć zanim jeszcze stanie się coś niedobrego, tym bardziej, jeśli dotyczy to zdrowia.

Jeśli pracujesz w Norwegii, ale na stałe mieszkasz w innym kraju, na przykład w Polsce, powinieneś posiadać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w obu tych miejscach. Ubezpieczeniem możesz też objąć członków rodziny mieszkających w kraju rodzinnym. Aby rozszerzyć norweskie ubezpieczenie na inny kraj, potrzebujesz druku S1. Potwierdza on, iż posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii i masz prawo do korzystania z opieki medycznej w innych krajach strefy EOG i to nie tylko w nagłych wypadkach.

Dokument S1 (wcześniej druk E-106/E-109) upoważnia do korzystania z usług zdrowotnych w innym kraju EOG niż Norwegia. Jego posiadacz zyskuje takie same prawa do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, jakie mają osoby opłacające składki na ubezpieczenie zdrowotne w danym kraju.

Istotne procedury

Osoby posiadające d-nummer z założenia powinny posiadać S1. Wynika to z faktu, że większość czasu spędzają poza granicami Norwegii.  Każdy złożony wniosek o S1 jest rozpatrywany indywidualnie przez Helfo.

Pierwsze, co należy zrobić, aby uzyskać ten druk, to złożyć formularz do Helfo wraz z odpowiednimi dokumentami. Aby mieć prawo do tej formy ubezpieczenia, musisz odprowadzać w Norwegii składki na ubezpieczenie społeczne, czyli posiadać pracę bądź zasiłek, który zastępuje dochód.
Jeśli masz prawo do świadczeń, to po mniej więcej 8 tygodniach otrzymasz przesyłkę z Helfo z dwoma drukami. Powinieneś udać się z nimi do lokalnego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce, gdzie otrzymasz konieczne potwierdzenia.
Jeden formularz zostanie w polskim urzędzie, drugi należy natomiast odesłać do Helfo, zachowując dla siebie potwierdzoną kopię.

Zdarza się również, że Helfo przesyła druk bezpośrednio do NFZ w Polsce i to polski oddział kontaktuje się już bezpośrednio z osobą wnioskującą.

Śpij spokojnie

Mając druk S1 można spać spokojnie. Trzeba jednak pamiętać, że taki dokument nie jest wystawiany na czas nieokreślony. Należy zwrócić uwagę, na jaki okres został przyznany i w razie potrzeby na czas odnowić jego ważność.

Potrzebujesz druku S1, ale obawiasz się formalności? Załatw tę sprawę z nami! Doświadczone konsultantki przeprowadzą Cię przez wszystkie procedury i przygotują odpowiednie dokumenty. Zgłoś się do jednego z naszych biur lub zamów usługę w sklepie online.