Skip to main content

Pracodawca może wnioskować o dotację państwową na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników wysłanych na zasiłek dla bezrobotnych (permittering).

Zatrudniający, który w lipcu oraz sierpniu przyjął z powrotem do pracy pracowników wysłanych wcześniej na permittering może wysłać wniosek o zwrot wydatków poniesionych na wypłatę wynagrodzeń.

UWAGA: Czas na wysłanie wniosku to okres od 2 października do 5 listopada!

Rząd ustala obecnie, czy takie przepisy będą dotyczyły także miesięcy: październik, listopad i grudzień.

Dotacja jest środkiem zaradczym ze strony państwa, który ma na celu pomóc pracodawcom, którzy musieli ograniczyć prowadzenie swoich firm z powodu koronawirusa. W tej chwili dla ekonomii Norwegii ważne jest, aby bezrobocie nie osiągnęło wyższego poziomu.  Na zasiłkach przebywa wciąż tysiące osób, które nie mogą wrócić do pracy.

Wnioskować o zwrot na wypłacone wynagrodzenia mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą, instytucje, organizacje charytatywne, stowarzyszenia oraz fundacje które przyjęły z powrotem do pracy swoich pracowników, którzy przebywali na zasiłku po 28 maja.

Ponadto przedsiębiorstwa muszą odnotować spadek dochodów o ponad 10% w miesiącu za jaki ubiegają się o dotację.

Urząd rozpatruje podania w terminie paru dni, jednak trzeba pamiętać, że podania można składać tylko do 5 listopada. Dodatkowo firma musi wysłać prawidłowo wypełniony A-melding do urzędu skarbowego.