Skip to main content

Od 1 sierpnia rodzice dzieci potrzebujących okularów korekcyjnych mogą wnioskować o dofinansowanie z NAV.

Norweski NAV wprowadził nową formę wsparcia. Od początku sierpnia tego roku rodzicom dzieci potrzebujących okularów korekcyjnych przysługuje dofinansowanie. Jego wysokość jest uzależniona od tego, jaki typ okularów trzeba zakupić. NAV ustalił stałe stawki wsparcia. Kwota dofinansowanie jest odejmowana od rachunku u optyków, którzy podpisali umowę z NAV.

Dofinansowanie na okulary można otrzymać tylko w przypadku, jeśli zakup odbył się po 1 sierpnia 2022 r. Nie można wnioskować wstecz.

Warunki dofinansowania

Dofinansowanie na okulary z NAV może otrzymać osoba, która w chwili zakupu okularów miała mniej niż ukończone 18 lat. Kolejny warunek to posiadanie norweskiego numeru personalnego (w tym również numeru tymczasowego). Dla uściślenia – nie wystarczy, że jeden z rodziców posiada norweski numer personalny, musi go również posiadać zamieszkałe w Norwegii dziecko. Dodatkowo moc sferyczna co najmniej jednego ze szkieł okularów musi wynosić ≥ 1,00D lub/i moc cylindra co najmniej jednego ze szkieł musi wynosić ≥ 1,00D.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od typu okularów, jakich potrzebuje dziecko. Można dostać od 750 do 4850 NOK, w zależności od jednego z pięciu przedziałów cenowych ustalonych dla konkretnego typu okularów o określonej mocy. Jeśli okulary kosztują więcej, należy dopłacić różnicę z własnej kieszeni. Jeśli mniej, NAV pokrywa tylko ustaloną kwotę.

Czy potrzebny jest wniosek?

O dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych dla dziecka nie trzeba specjalnie wnioskować do NAV. Wystarczy zgłosić się do optyka, który ma podpisaną umowę z urzędem. Rachunek u optyka zostanie po prostu pomniejszony o kwotę dofinansowania. Wkład własny trzeba wpłacić tylko w tym przypadku, gdy okulary kosztują więcej, niż ustalona przez urząd stawka.

W szczególnych przypadkach NAV może zwiększyć kwotę dofinansowania. Trzeba wtedy zachować rachunek od optyka i skontaktować z urzędem w sprawie całkowitego pokrycia kosztów.

Dofinansowania nie można przeznaczyć na reperację okularów. Nie można też otrzymać kolejnego dofinansowania w tym samym roku, jeśli zakupione dzięki pomocy NAV okulary ulegną uszkodzeniu.