Skip to main content

Po tym jak rząd ogłosił zmiany w budżecie na rok 2020, pojawiło się wiele pytań dotyczących opłaty za abonament telewizyjny NRK. Wyjaśniamy więc jak zmienią się stawki i sposób płacenia.

Po pierwsze zmieni się sposób samego opłacania. Do tej pory abonament był opłacany na podstawie przysyłanych dwa razy w roku faktur. Cena była stała dla wszystkich i wnosiła 3038,56 koron za cały rok.

Od 1 stycznia 2020 roku finansowana będzie z budżetu państwowego. Nie oznacza to jednak wcale, że państwo ja sfinansuje. Otóż tak jak do tej pory opłacą ją użytkownicy choć w inny sposób i przy trochę innych stawkach. Rząd zadecydował, że abonament będzie opłacany w rocznym rozliczeniu podatkowym. Tym samym będzie opłacany przez WSZYSTKICH podatników. Nie będzie można już wyrejestrować odbiornika telewizyjnego i zgłosić, że w ogóle nie korzysta się z NRK, jak do tej pory robili niektórzy. Rząd uważa, że obecnie nie trzeba posiadać tradycyjnego telewizora, żeby korzystać z oferty NRK. Wiele osób  korzysta z internetu, czytając lub oglądając państwowy kanał. Dlatego też wychodzi z założenia, że wszyscy muszą opłacać abonament.

Zmienią się jednak trochę stawki, choć nie dla wszystkich.

Otóż podstawowa opłata będzie identyczna dla wszystkich, tj. 3121 kr, ale niektóre grupy podatników będą mogły skorzystać ze specjalnych odpisów co pomniejszy te kwotę.

Najbardziej skorzystają na tym osoby pobierające najniższą stawkę emerytury, tzw. minstepensjon, bowiem nie zapłacą ani korony w myśl nowych zasad. A to dlatego, że osoby te nie płacą podatku dochodowego.

Osoby samotne, samotnie wychowujące dzieci czy samotni emeryci zapłacą 1621 kr, czyli około połowy stawki.

Natomiast dla rodzin (np. dwoje dorosłych i dwoje dzieci) lub małżeństw pobierających emeryturę stawka będzie wynosiła  3121 kr i tu nie ma możliwości skorzystania z jakiegokolwiek odpisu.

Minister Siv Jensen twierdzi, ze będzie to dobre społeczne rozwiązanie.

Ciekawe czy tego samego zdania są wszyscy podatnicy?