Skip to main content

Oszczędności na konto BSU to jedna z możliwych ulg podatkowych w roku 2019. Dodatkowym powodem na skorzystanie z tej formy oszczędzania jest fakt, iż chcąc zakupić w Norwegii nieruchomość mieszkalną banki wymagają minimum 15 % wkładu własnego. Zatem jest to znakomita droga do swojego M. 

BSU to forma oszczędzania dla osób do 34 roku życia. Młodzi ludzie mogą zdeponować na specjalne konto w banku lub zatwierdzonej instytucji do 25 000 koron rocznie i odliczyć od podatku do 5000 rocznie.

Natomiast maksymalna kwota jaką można zdeponować w całym okresie oszczędzania to 300 000 koron.

Jak podaje Skatteetaten nie ma dolnej granicy wiekowej, żeby rozpocząć oszczędzanie, natomiast ulga podatkowa jest do odliczenia dopiero w roku, w którym otrzymujesz dochód. Maksymalna wartość ulgi to 20% zdeponowanej rocznej wartości wpłat na BSU/konto do wysokości 5000 koron.

Na co możemy wykorzystać zgromadzone fundusze?

> Zakup nieruchomości mieszkalnej na własne cele.

> Spłatę kredytu za nieruchomość na własne cele.

> Inne

Wysokie oprocentowanie:

BSU-konto jest oprocentowane od 1 korony z całkiem niezłym oprocentowaniem. Aktualnie na poziomie 3,9%*. Różne instytucje oferują dodatkowe ulgi, jak bonus finansowy na start. Warto więc zapoznać się z ofertą na rynku.

Skatteetaten radzi:

Oszczędzaj przy minimalnym zarobku 74 650 rocznie. 

Jeżeli chcesz wykorzystać całą możliwą ulgę z tego tytułu, jest to wartość dochodu minimalna jaką powinieneś zarobić w roku. Nie możemy ulgi przenieść na kolejny rok. Nie może też przekraczać podatku i składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych w danym roku.

Nie wypłacaj pieniędzy!

Jeżeli wypłacisz pieniądze przedwcześnie i nie wykorzystasz ich zgodnie z umową, rozumie się że zerwałeś umowę i przestajesz dalej oszczędzać. 

Skutkuje to tym, że nie masz prawa otworzyć ponownie BSU-konto i tracisz możliwość ulgi podatkowej.

Ponadto musisz zwrócić odliczoną w latach poprzednich ulgę podatkową. 

Nie zamykaj konta zbyt wcześnie!

Nawet jeżeli zakupiłeś nieruchomość i nie korzystałeś z BSU, to nadal możesz oszczędzać do wysokości kwoty 300 000 koron i korzystać z odliczeń podatkowych. 

Depozyt musi przejść na kolejny rok!

Oznacza to, że jeżeli chcesz skorzystać z odliczeń podatkowych i ewentualnie zamknąć konto, to musisz poczekać do następnego roku z zamknięciem BSU-konto.

Uważaj na co wydajesz pieniądze!

Istnieją pewne ograniczenia i restrykcje co do wydatkowania zgromadzonych oszczędności. Aby nie utracić ulg podatkowych, musisz stosować się do wytycznych w umowie.

*Wg DNB

Źródło: skatteentaten.no