Skip to main content

Alkohol w Norwegii – ceny, limity, dostępność

Wyjeżdżając za granicę, wielu ludzi zastanawia się, gdzie można kupić ulubiony trunek. Jednak w wielu krajach, w tym w państwach skandynawskich, nie jest to takie łatwe. Dowiedz się, gdzie w Norwegii kupić alkohol, ile kosztuje i jakie są limity.

 

Alkohol w Norwegii jest legalny, choć jego sprzedaż jest objęta wieloma obostrzeniami. Jednym z najważniejszych jest to, że napoje wysokoprocentowe mogą kupić wyłącznie osoby po 20. roku życia. Natomiast nastolatkom pomiędzy 18. a 20. rokiem życia można sprzedawać wyłącznie piwo i to tylko zawierające mniej niż 4,7%.

Ograniczenie dostępu do procentowych trunków ma na celu przede wszystkim zredukowanie ich spożycia przez Norwegów. Tym samym działania te przyczyniają się do mniejszego odsetka osób uzależnionych od alkoholu, co wpływa na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Jednak dla wielu Polaków takie prawo może być nieco szokujące. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie w Norwegii kupić alkohol i ile można go wwieźć.

 

Alkohol w Norwegii – gdzie kupić?

Alkohol w Norwegii nie jest sprzedawany na każdym kroku tak jak w Polsce. Jest reglamentowany, a jego dostępność zależy przede wszystkim od zawartości “procentów”:

  • piwo do 4,7% można kupić w każdym supermarkecie,
  • piwo, wino, wódkę i inne alkohole powyżej 4,7% można kupić w licencjonowanych państwowych sklepach monopolowych Vinmonopotet oraz w wybranych restauracjach i barach.

Sprzedaż wysokoprocentowego alkoholu jest ściśle kontrolowana. W rezultacie wielu Norwegów zajmuje się produkcją własnych, domowych trunków. Warto pamiętać, że taka działalność jest nielegalna i surowo karana. W związku z tym niewiele osób „chwali się” swoimi wyrobami wśród osób spoza lokalnej społeczności i trudno znaleźć kogoś, kto pozwoli skosztować domowych  wyrobów.

 

Co ważne – w Norwegii, w przeciwieństwie do Polski, nie kupisz żadnego alkoholu na stacji benzynowej.

 

Alkohol w Norwegii – do której można kupić?

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu nie dotyczą wyłącznie miejsc, gdzie jest on dostępny. Należy również pamiętać, że trunki można kupić wyłącznie o określonych porach dnia. W związku z tym nawet jeśli sklep otwarty jest dłużej, możesz spotkać się z odmową sprzedaży piwa czy wina.

Zatem do której można kupić alkohol w Norwegii?

  • Trunki do 4,75% alkoholu są sprzedawane do godziny 20:00 od poniedziałku do piątku, a w soboty do godziny 18:00.
  • Napoje wysokoprocentowe, czyli powyżej 4,75% alkoholu, są dostępne od poniedziałku do piątku do godziny 18:00, a w soboty do godziny 15:00.

Warto zapamiętać, że w niedzielę wszystkie sklepy są zamknięte. W tym czasie alkohol można otrzymać wyłącznie w restauracjach lub barach. Jednak trzeba liczyć się z dość wysoką ceną nawet za jeden kieliszek wódki.

Ceny alkoholu w Norwegii – ile trzeba zapłacić?

Ograniczenia w dostępie do trunków to nie wszystkie sposoby zniechęcenia do picia alkoholu. W walce z alkoholizmem państwo wykorzystuje także ceny. Są one bardzo wysokie!

  • Za dobre, lokalne piwo w sklepie trzeba zapłacić ok. 30 NOK jednak cena ta może wzrosnąć w zależności od browaru.
  • Ceny za czerwone wino zaczynają się od 40 NOK i sięgają nawet do 5000 NOK. Największy wybór butelek jest w cenie od 300 do 500 NOK.
  • Za szampana trzeba zapłacić od 45 NOK do prawie 13000 NOK. Najbogatszy asortyment znajdziesz w cenach od 300 do 500 NOK.
  • Jedna butelka whisky, koniaku czy wódki to koszt od około stu do nawet kilku tysięcy NOK.

Cena alkoholu w Norwegii znacznie wzrasta, jeśli kupujesz go w restauracji czy barze. Dobrym przykładem jest piwo, którego cena w lokalu może osiągnąć nawet do 60-70 NOK.

 

Ze względu na wysokie ceny alkoholu w Norwegii wielu tamtejszych obywateli regularnie podróżuje do Danii czy Szwecji, aby zaopatrzyć się w ulubione trunki. Jednak nawet w tym przypadku są dość duże restrykcje dotyczące wwozu napojów wyskokowych.

 

Limit alkoholu w Norwegii – ile alkoholu można przewieźć?

Do Norwegii można przywieźć napoje procentowe bez cła i konieczności opłacania podatku akcyzowego, pod warunkiem że będziesz przestrzegać ustalonych limitów. Zatem ile alkoholu do Norwegii można przywieźć?

To zależy od rodzaju trunku. Do kraju można przewieźć:

  • 2 litry piwa do 4,7%, cydru lub gotowych drinków,
  • 1,5 litra wina do 22%,
  • 1 l alkoholu od 22 do 60%.

Jednocześnie należy pamiętać, że przewożenie trunków powyżej 60% jest nielegalne. W związku z tym polskie specjały takie jak np. śliwowica należy pozostawić w domu. Próba przemycenia tego produktu będzie wiązała się z poważnymi konsekwencjami i zostanie potraktowana jako wwiezienie nielegalnych substancji. To może zakończyć się nawet więzieniem.

 

Chcesz przewieźć więcej alkoholu niż wskazane w limitach, ale nie wiesz, jak opłacić akcyzę? Zajmujemy się załatwianiem spraw polsko-norweskich, tłumaczeniem dokumentów, a także rozliczaniem podatków. Zgłoś się do nas, a sprawdzimy, czy i jak możemy Ci pomóc.

 

Ograniczenia i limity na alkohol w Norwegii są zaskakujące dla wielu osób, zwłaszcza ze wschodniej Europy, gdzie napoje wyskokowe można kupić na każdym kroku. Jednak wystarczy spędzić nieco czasu w Skandynawii, aby przyzwyczaić się do restrykcyjnych zakazów dotyczących spożywania trunków.