Skip to main content

Zasiłek dodatkowy (grunnstønad) to jedna z mniej znanych Polakom w Norwegii forma wsparcia socjalnego udzielana przez NAV. Dowiedz się, komu należy się to świadczenie.

Zasiłek dodatkowy (grunnstønad) jest przeznaczony dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, które z racji swojego stanu zdrowia ponoszą stałe koszty, jakich nie mają osoby zdrowe. Niewielu Polaków w Norwegii zna ten rodzaj wsparcia z NAV i dlatego niewielu z niego korzysta, nawet, jeśli ma do tego prawo.

GRUNNSTØNAD – co to takiego?

Zasiłek dodatkowy pokrywa niezbędne, dodatkowe wydatki ponoszone przez pacjentów dotkniętych niektórymi problemami zdrowotnymi. Mogą się o niego starać między innymi osoby z niepełnosprawnością czy inwalidztwem, cierpiące na celiakię, zaburzenia hiperkinetyczne (ADHD) bądź mukowiscydozę.

Z zasady ten rodzaj pomocy nie jest przeznaczany na zakup lekarstw, bowiem ten rodzaj wydatków pokrywa inny mechanizm. NAV przyznaje świadczenie osobom, jakie ponoszą dodatkowe koszty na przestrzeni dwóch-trzech lat, zatem o zasiłek nie można się starać, gdy chodzi o krótkotrwały problem zdrowotny (na przykład złamaną kończynę.)

Zasiłek dodatkowy można uzyskać na:

– wydatki na utrzymanie czy konserwację pomocy medycznych, np. wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, specjalistycznego łóżka czy materaca, ale też np. koszty energii elektrycznej w związku z aparatem tlenowym itp,

– potrzeby transportowe, samochód,

– zakup i utrzymanie psa przewodnika/psa opiekuna,

– wydatki związane ze specjalną dietą (celiakia bez dokumentowania wydatków),

– zakup nowej pościeli, odzieży czy butów w przypadku, gdy ich amortyzacja jest zwiększona w wyniku zwiększonych potrzeb.

Listopadowy rabat

W naszych biurach jesień to czas promocji. Jeśli posiadacie Państwo koszty stałe w wyniku przewlekłych problemów zdrowotnych, ta promocja jest dla Was – listopadowa zniżka na wniosek o zasiłek dodatkowy.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z promocji na tę usługę?

Wystarczy podać kod promocji, czyli DODATEK50, by otrzymać aż 500 nok zniżki. Usługę można zamówić telefonicznie, mailowo bądź osobiście w jednym z naszych biur.

Promocja potrwa do 10.11