Skip to main content

Tej zimy rachunki za energię elektryczną są dla wielu mieszkańców Norwegii nieprzyjemnym szokiem. Co zrobić, gdy faktura za prąd opiewa na kilka tysięcy koron?

Wysokie ceny energii elektrycznej to w ostatnich tygodniach jeden z najbardziej gorących tematów w kraju. Problem jest widoczny szczególnie na południu Norwegii, gdzie ceny momentami wzrastają o kilkaset procent w stosunku do tych z poprzednich lat. Kłopot mają jednak nie tylko mieszkańcy Oslo. Na północy, gdzie klimat jest bardziej surowy i wydatki na ogrzewanie wyższe, ceny również wzrosły, a zakres systemowej pomocy jest stosunkowo niewielki.

Z powodu rekordowo wysokich cen prądu rząd norweski wprowadził kilka tymczasowych rozwiązań pomocowych dla osób, które mają trudności z opłaceniem rachunków za energię elektryczną. Podpowiadamy, gdzie zwrócić się o pomoc, gdy wysokość faktury przyprawia o ból głowy.

W jaki sposób pomaga NAV?

Osoby, które otrzymały wysokie rachunki za energię elektryczną, mogą się starać o przyznanie pomocy ekonomicznej z NAV. Ekonomiczna pomoc socjalna to zwykle rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują tymczasowego wsparcia finansowego, aby zabezpieczyć swoje potrzeby życiowe, na przykład opłacić konieczne rachunki. Każdy może się starać o to świadczenie. Teraz zakres pomocy został nieco rozszerzony. Nie każdy petent spełni warunki ekonomiczne do uzyskania świadczenia, jednak gdy sytuacja tego wymaga, warto próbować.

NAV rozpatruje wniosek o ekonomiczną pomoc socjalną indywidualnie. Po rozpatrzeniu podania urząd może wymagać od petenta, aby ten starał się o przyznanie dodatku mieszkaniowego (bostøtte) z Husbanken.

Zasiłek mieszkaniowy z Husbanken

Zasiłek ten jest przyznawany osobom o niskich dochodach (dochód jest przeliczany na liczbę członków rodziny). W grudniu 2021, w związku z wysokimi cenami prądu norweski parlament zdecydował się rozszerzyć prawo do dodatku w taki sposób, aby więcej osób mogło się o niego starać. Rozwiązanie to dotyczy okresu grudzień 2021- luty 2022. W tym okresie też wszystkie osoby, którym przyznano dodatek, mają otrzymać kwotę wsparcia powiększoną o 1500 NOK plus dodatkowo 150 NOK na każdego członka gospodarstwa domowego.

O dodatek mieszkaniowy za nadchodzący miesiąc należy się starać do końca bieżącego miesiąca.

Potrzebujesz więcej informacji o zasiłku mieszkaniowym? Chcesz złożyć wniosek? Zajrzyj do naszej sekcji DODATEK MIESZKANIOWY W NORWEGII i przeczytaj artykuł MIESZKASZ W NORWEGII I ZNALAZŁEŚ SIĘ W CIĘŻKIEJ SYTUACJI MATERIALNEJ?

Inne tymczasowe formy pomocy

– Pomniejszenie rachunku

W połowie grudnia 2021 norweski parlament przyjął zaproponowane rozwiązanie o dopłatach do rachunków w przypadku, gdy ceny prądu są wyjątkowo wysokie. Faktura jest z góry pomniejszona, budżet państwa dopłaca część kwoty dostawcom prądu zanim te wystawią klientowi rachunek. W praktyce oznacza to średnio o kilkaset koron mniej do zapłaty. Dla przykładu, w grudniu mieszkańcy południowych regionów kraju otrzymali dzięki temu faktury mniejsze o mniej więcej jedną piątą. Rozwiązanie to obowiązuje od grudnia 2021 do marca 2022.

– Wsparcie dla studentów

Studenci szkół wyższych, uniwersytetów oraz studenci szkół średnich będący na praktykach mogą starać się o dodatkową pożyczkę z racji wysokich rachunków za energię elektryczną. Środki z tego tytułu wypłaca Lånekassen. 24 stycznia parlament zadecydował, że wsparcie na opłacenie rachunków za energię elektryczną będzie przyznawane studentom w formie stypendiów. Lånekassen pracuje nad przygotowaniem przepisów wykonawczych do tego rozporządzenia.

Więcej na ten temat możesz przeczytać miedzy innymi w artykule RZĄD ZAMIERZA ZWIĘKSZYĆ POMOC SOCJALNĄ ZE WZGLĘDU NA DROGĄ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ