Skip to main content
search
0

Tej zimy rachunki za energię elektryczną są dla wielu mieszkańców Norwegii nieprzyjemnym szokiem. Co zrobić, gdy faktura za prąd opiewa na kilka tysięcy koron?

Wysokie ceny energii elektrycznej to w ostatnich tygodniach jeden z najbardziej gorących tematów w kraju. Problem jest widoczny szczególnie na południu Norwegii, gdzie ceny momentami wzrastają o kilkaset procent w stosunku do tych z poprzednich lat. Kłopot mają jednak nie tylko mieszkańcy Oslo. Na północy, gdzie klimat jest bardziej surowy i wydatki na ogrzewanie wyższe, ceny również wzrosły, a zakres systemowej pomocy jest stosunkowo niewielki.

Z powodu rekordowo wysokich cen prądu rząd norweski wprowadził kilka tymczasowych rozwiązań pomocowych dla osób, które mają trudności z opłaceniem rachunków za energię elektryczną. Podpowiadamy, gdzie zwrócić się o pomoc, gdy wysokość faktury przyprawia o ból głowy.

W jaki sposób pomaga NAV?

Osoby, które otrzymały wysokie rachunki za energię elektryczną, mogą się starać o przyznanie pomocy ekonomicznej z NAV. Ekonomiczna pomoc socjalna to zwykle rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują tymczasowego wsparcia finansowego, aby zabezpieczyć swoje potrzeby życiowe, na przykład opłacić konieczne rachunki. Każdy może się starać o to świadczenie. Teraz zakres pomocy został nieco rozszerzony. Nie każdy petent spełni warunki ekonomiczne do uzyskania świadczenia, jednak gdy sytuacja tego wymaga, warto próbować.

NAV rozpatruje wniosek o ekonomiczną pomoc socjalną indywidualnie. Po rozpatrzeniu podania urząd może wymagać od petenta, aby ten starał się o przyznanie dodatku mieszkaniowego (bostøtte) z Husbanken.

Zasiłek mieszkaniowy z Husbanken

Zasiłek ten jest przyznawany osobom o niskich dochodach (dochód jest przeliczany na liczbę członków rodziny). W grudniu 2021, w związku z wysokimi cenami prądu norweski parlament zdecydował się rozszerzyć prawo do dodatku w taki sposób, aby więcej osób mogło się o niego starać. Rozwiązanie to dotyczy okresu grudzień 2021- luty 2022. W tym okresie też wszystkie osoby, którym przyznano dodatek, mają otrzymać kwotę wsparcia powiększoną o 1500 NOK plus dodatkowo 150 NOK na każdego członka gospodarstwa domowego.

O dodatek mieszkaniowy za nadchodzący miesiąc należy się starać do końca bieżącego miesiąca.

Potrzebujesz więcej informacji o zasiłku mieszkaniowym? Chcesz złożyć wniosek? Zajrzyj do naszej sekcji DODATEK MIESZKANIOWY W NORWEGII i przeczytaj artykuł MIESZKASZ W NORWEGII I ZNALAZŁEŚ SIĘ W CIĘŻKIEJ SYTUACJI MATERIALNEJ?

Inne tymczasowe formy pomocy

– Pomniejszenie rachunku

W połowie grudnia 2021 norweski parlament przyjął zaproponowane rozwiązanie o dopłatach do rachunków w przypadku, gdy ceny prądu są wyjątkowo wysokie. Faktura jest z góry pomniejszona, budżet państwa dopłaca część kwoty dostawcom prądu zanim te wystawią klientowi rachunek. W praktyce oznacza to średnio o kilkaset koron mniej do zapłaty. Dla przykładu, w grudniu mieszkańcy południowych regionów kraju otrzymali dzięki temu faktury mniejsze o mniej więcej jedną piątą. Rozwiązanie to obowiązuje od grudnia 2021 do marca 2022.

– Wsparcie dla studentów

Studenci szkół wyższych, uniwersytetów oraz studenci szkół średnich będący na praktykach mogą starać się o dodatkową pożyczkę z racji wysokich rachunków za energię elektryczną. Środki z tego tytułu wypłaca Lånekassen. 24 stycznia parlament zadecydował, że wsparcie na opłacenie rachunków za energię elektryczną będzie przyznawane studentom w formie stypendiów. Lånekassen pracuje nad przygotowaniem przepisów wykonawczych do tego rozporządzenia.

Więcej na ten temat możesz przeczytać miedzy innymi w artykule RZĄD ZAMIERZA ZWIĘKSZYĆ POMOC SOCJALNĄ ZE WZGLĘDU NA DROGĄ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ