Skip to main content

Trondheim – co zobaczyć?

Planujesz wyjazd do Skandynawii i zastanawiasz się, które miasta odwiedzić? Chcesz stworzyć listę miejsc oraz atrakcji, które trzeba zobaczyć? Z pewnością powinna się na niej znaleźć stolica Wikingów, czyli Trondheim. Katedra, wieża telewizyjna, rezydencja królewska – ta wyjątkowa miejscowość zachwyca wieloma zabytkami. Dowiedz się, czym wyróżnia się to miejsce i co można tam zwiedzić.

Trondheim – mała dawka historii 

Trondheim zostało założone w 996 roku przez Olafa Tryggvasona. Przez ponad 200 następnych lat było stolicą wikińskiej Norwegii. Początkowo nazywało się Kaupangen, które miało oznaczać „miasto targów”, jednak w średniowieczu zmieniono nazwę na Trondheim.  

Jak pokazują współczesne źródła, określenie to pochodzi od połączenia słów heimr lub heim, które oznaczają dom, oraz Trond stanowiące plemienne imię. W związku z tym Trondheim oznacza „dom plemienia Trondera”.  

 

Miasto jest położone nad fiordem Trondheimsfjorden u ujścia rzeki Nidelvy, co sprawia, że z okolicznych wzgórz rozpościerają się niesamowite widoki. Z ich powodu warto odwiedzić tę okolicę o każdej porze roku. Zimą można zauważyć nawet zorzę polarną! Jednak warto pamiętać, że od października aż do maja mogą tam panować ujemne temperatury. 

 

Trondheim w Norwegii – dlaczego warto tam zamieszkać? 

Trondheim jest trzecim co do wielkości miastem w Norwegii. Znajduje się ok. 500 km od Oslo. Stanowi: 

  • ważny punkt administracyjny – można tam załatwić wiele istotnych spraw np. dotyczących obywatelstwa. Jednak jeśli masz jakieś wątpliwości, zgłoś się do nas. Prowadzimy sprawy polsko-norweskie z polskimi i norweskimi urzędami; 
  • ośrodek akademicki i badawczy – ok. ⅙ mieszkańców to studenci. Znajduje się tutaj Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny oraz liczne ośrodki badań, np. Norges geologiske undersøkelse, który zajmuje się oceną minerałów, skał i wód gruntowych; 
  • miejsce rozwoju przemysłu stoczniowego, rybnego, metalowego i rybackiego – znajdują się tam liczne firmy, które prężnie się rozwijają. Wpływa na to m.in. bliskość placówek edukacyjnych, skąd rekrutowani są przyszli pracownicy. Jednak jeśli jesteś zainteresowany pracą w tym obszarze, zgłoś się do nas. Świadczymy usługi z zakresu uznawania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Z naszą pomocą rozpoczniesz pracę w Trondheim na stanowisku, które odpowiada Twojej wiedzy i doświadczeniu. Co więcej, służymy wsparciem odnośnie do rozliczania podatków w kraju nad Wisłą i w Skandynawii. Dzięki temu możesz spokojnie żyć, pracować i uczyć się na terenie Norwegii. 

Trondheim to także istotny ośrodek sportów zimowych – znajdują się tu liczne skocznie narciarskie. Na jednej z nich w 2018 roku Kamil Stoch osiągnął nowy rekord. Skoczył na odległość 146 m!

Trondheim – atrakcje, z których warto skorzystać 

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, z pewnością nie będziesz się nudzić w Trondheim. Atrakcje turystyczne, takie jak spływ kajakami czy wyprawa szlakiem Ladestien, przypadną Ci do gustu!  

 

  • Spacer po Starym Mieście 

Dawniej Stare Miasto stanowiło centrum życia miasta. To właśnie tam handlarze sprzedawali swoje dobra i mieli magazyny pełne skarbów. Obecnie pozostały po nich kolorowe domki umieszczone wzdłuż rzeki oraz urocze uliczki pełne wykwintnych restauracji i kawiarni, gdzie można miło spędzić czas.  

Warto odłożyć mapę i po prostu spacerować po okolicy. W ten sposób można odkryć wiele romantycznych zakątków. 

  

  • Spływ kajakowy rzeką Nidelva 

Spływ kajakami to świetny sposób na to, żeby spędzić czas, a jednocześnie poznać miasto z innej perspektywy. Warto zdecydować się na tę atrakcję także ze względu na możliwość obcowania z niezwykłym fiordem. Góry wyglądają niezwykle z poziomu rzeki.  

 

  • Wejście na wieżę telewizyjną Tyholttarnet 

Wieża telewizyjna ma 124 metry i stanowi obecnie najlepszy punkt widokowy na panoramę miasta. Na 74. piętrze umieszczono dwupoziomową restaurację, która obraca się wokół własnej osi. Pełen obrót trwa ok. godzinę. Dzięki temu można przyjemnie spędzić czas, a jednocześnie podziwiać widoki za oknem z każdej strony bez konieczności wstawania od stolika.  

Jednak żeby móc skorzystać z tej atrakcji, trzeba zarezerwować miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ restauracja cieszy się dużą popularnością. 

 

  • Wyprawa szlakiem Ladestien 

Ladestien to ścieżka o długości 14 km, która ciągnie się wzdłuż Trondheimsfjordu wokół całego półwyspu Lade. Wzdłuż niej można podziwiać bujną rodzimą roślinność, która zachwyca niesamowitymi kolorami, zwłaszcza jesienią.  

Poza tym latem można skorzystać z kąpieli, gdyż na trasie znajdują się liczne plaże, w tym np. Ringvebukta oraz Djupvik. W ciepłe miesiące woda w tych obszarach może mieć temperaturę nawet 21°C! 

 

  • Wyjazd na niewielką wyspę Munkholmen 

Wyspa znajduje się w zatoce Trondheimsfjord ok. 2 km od Trondheim. W czasach Wikingów znajdowało się tam miejsce straceń. Potem powstał tam klasztor benedyktynów, który następnie został przekształcony na fortecę obronną. Podczas II wojny światowej znajdowała się tam baza okrętów podwodnych. W okresie letnim regularnie kursują tam statki wycieczkowe.  

 

Po aktywnym dniu warto wybrać się na miasto. W Trondheim funkcjonują liczne knajpy studenckie, rockowe kluby i stare puby, w których można skosztować lokalnych trunków i przysmaków. Jednak pamiętaj, że nie są one otwarte całą noc, dlatego nie zwlekaj z wyjściem z domu.

Trondheim – zabytki, które warto zobaczyć 

W mieście nie brakuje także ciekawych obiektów, które mogą zainteresować fanów zabytków. Jeśli chcesz nieco poznać historię tego rejonu, zacznij spacer od głównego placu Torvet, gdzie umieszczono rzeźbę Olafa Tryggvasona, słynnego wikinga i założyciela Trondheim. Zabytki, takie jak katedra, rezydencja królewska Stiftsgarden lub twierdza Kristiansten, znajdują się w niedalekiej odległości. 

 

Katedra w Trondheim 

Jaki jest najważniejszy zabytek w Trondheim? Katedra w stylu gotyckim z XII wieku, która wyróżnia się tym, że jest największą świątynią na terenie Norwegii, zdecydowanie zyskała miano najistotniejszego punktu turystycznego. Powstała, aby chronić miasto przed atakiem Szwedów.  

 

Katedra w Trondheim jest umiejscowiona na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta i okoliczne fiordy. Obecnie jest celem licznych pielgrzymek. To właśnie tam został pochowany św. król Olaf II, który wprowadził w tym państwie chrześcijaństwo. Warto spędzić tam nieco czasu. 

 

Rezydencja królewska Stiftsgarden 

W Norwegii panuje monarchia konstytucyjna, dlatego na jej terenie można znaleźć wiele rezydencji królewskich. W Trondheim na szczególne uznanie zasługuje Stiftsgarden.  

Pochodzi ona XVIII wieku i jest najstarszą budowlą z drewna w Norwegii. Wyróżnia ją styl barokowy z elementami klasycyzmu i rokoko, 4000 m2 powierzchni oraz 140 pokoi. Część z nich została udostępniona zwiedzającym. 

 

Twierdza Kristiansten 

Nad miastem góruje XVII wieczna twierdza Kristiansten. Jest to wyjątkowy obiekt obronny, który zapisał się w historii dzięki bohaterstwu obywateli. Dzielnie bronili oni miasta podczas wojny ze Szwedami. Niestety skrywa też mroczną tajemnicę. To tam podczas II wojny światowej odbywały się masowe egzekucje. Upamiętnia to tablica umieszczona na ścianach twierdzy. 

Zwiedzanie tego zabytku to niesamowita lekcja historii. Obiekt jest świetnie zachowany, a dzięki szerokiej wiedzy przewodników można dowiedzieć się wiele nie tylko o nim, ale także o mieście i okolicznych wioskach.  

 

Gamle Bybro 

W Trondheim nie brakuje mostów. Łączą one oba brzegi Nidelvy, dzięki czemu można swobodnie poruszać się po mieście z każdej ze stron. Jeden z nich zasługuje na szczególne uznanie. Jest nim Gamle Bybro, który pochodzi z XVII wieku.  

Stanowi on połączenie pomiędzy południowym krańcem ulicy Kjøpmannsgata a Bakklandet – najstarszą dzielnicą miasta, gdzie obecnie znajdują się urocze kolorowe domki. Przez pierwsze kilkaset lat swojego istnienia był mostem podnoszonym. Na jego środku była umieszczona brama, która stanowiła wjazd do miasta. Wciąż można podziwiać ją w tym miejscu. 

Z mechanizmu podnoszonego zrezygnowano podczas przebudowy w połowie XX wieku. Obecnie jest wyłączony z ruchu drogowego. Dzięki temu piesi mogą bezpiecznie po nim spacerować. 

 

Jeśli planujesz odwiedzić Norwegię, koniecznie wpisz Trondheim na swoją listę! Choć jest to duże miasto, ma ono niezwykły klimat. Spędzenie tam czasu to prawdziwa przyjemność.

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób przegląda kalendarz w poszukiwaniu dni wolnych od pracy i długich weekendów. Robią tak zarówno Polacy, jak i Norwegowie, niezależnie od miejsca zamieszkania. W Polsce każdy z nas na pamięć zna daty uprawniające nas do pozostania w domu – niekiedy znamy je lepiej niż dni urodzin najbliższych. Podobnie jest w Norwegii, dlatego jeśli planujesz wyjazd do kraju fiordów, koniecznie sprawdź dni wolne od pracy, jakie ma Norwegia. Dotyczy to zarówno osób wyjeżdżających w celach zarobkowych, jak i turystycznych – może się bowiem zdarzyć, że w trakcie zaplanowanego urlopu Norwegowie też będą odpoczywać i nie znajdziesz żadnego otwartego sklepu.