Skip to main content

Skocznie w Norwegii

Skoki narciarskie to jeden z ulubionych sportów zimowych Polaków. Całe rodziny z zapartym tchem śledzą poczynania skoczków, kibicują im i „dmuchają” pod narty, aby dolecieli jak najdalej. Dlatego też obowiązkowym punktem na mapie podczas podróży po Norwegii powinny stać się skocznie narciarskie. Dowiedz się, gdzie znajdują się najpopularniejsze obiekty i poznaj ich historię.

Najpopularniejsze skocznie w Norwegii 

Jeśli jesteś fanem skoków narciarskich, Norwegia to kraj, który koniecznie trzeba odwiedzić. To kolebka sportów zimowych, a także miejsce, gdzie najwięksi polscy sportowcy wielokrotnie osiągali zwycięstwo. Dlatego też przed wyruszeniem w podróż, warto zapoznać się z listą miast w środkowej Norwegii ze skocznią, które warto odwiedzić. 

 

  • Holmenkollbakken w Oslo – skocznia Adama Małysza 

Holmenkollbakken to skocznia narciarska z ponad 100-letnią historią. Jej pierwsza wersja powstała w 1892 roku, a najdłuższy skok, jaki na niej oddano, mierzył 21,5 m. Od tamtej pory była kilkunastokrotnie przebudowywana. W 2008 roku całkowicie ją zburzono, aby na jej miejscu ponownie wybudować nowoczesny, wyższy obiekt z oświetleniem. Od tej pory bez przeszkód mogą na niej odbywać się także konkursy wieczorne. 

 

W Polsce Holemnkobakkten jest znana z tego, że Adam Małysz 5 razy zdobył tam złoty medal – w 1996 (to było jego pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata), 2001, 2003, 2006 i 2007 roku. Tam też ogłosił koniec swojej kariery w 2011 roku. 

 

Holemnkobakken wzięło swoją nazwę od Holmenkollen, czyli przedmieścia Oslo. Jeśli chcesz kibicować skoczkom podczas zawodów, wybierz się na trybuny na kilka godzin przed rozpoczęciem wydarzenia. Możesz tam dotrzeć samochodem, jednak szukanie parkingu może zająć sporo czasu, dlatego warto wsiąść w metro i kierować się w stronę Frognerseteren. Skocznia znajduje się od tego obiektu o kilka minut spacerem. 

 

  • Lysgardsbakken w Lillehammer – skocznia Pucharów Świata 

Lysgardsbakken, a właściwie Lysgardsbakkene Ski Jumping Arena stanowi kompleks dwóch skoczni narciarskich i jest uznawana za jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Norwegii. Została otwarta w 1992 roku na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w 1994 roku. 

Obecnie regularnie są na niej organizowane zawody Pucharu Świata, zaliczane do cyklu Raw Air. Rekord skoczni dla dużej skoczni wynosi 146 metrów. Został on ustanowiony przez Simona Ammana w 2009 roku. 

 

Skocznię wyróżniają nowoczesne oświetlenie oraz powierzchnia z igelitu. Obiekt może pomieścić nawet do 35 000 kibiców. Na górę da się wjechać wyciągiem krzesełkowym – warto to zrobić, ponieważ znajdują się tam muzeum skoczni, duży taras widokowy i restauracja. 

 

Czy wiesz, że… Możesz zatrudnić się w muzeum? Wystarczy tylko, że uzyskasz uznanie wykształcenia wyższego i kwalifikacji zawodowych w Norwegii. My pomożemy Ci w przetłumaczeniu dokumentów i dopełnieniu wszelkich formalności. 

  • Vikersundbakken – miasto w środkowej Norwegii ze skocznią 

Vikersund to miasto w środkowej Norwegii ze skocznią narciarską, która jest jedną z największych na świecie. Nazywa się ją także skocznią mamucią – tak jak obiekty w Planicy, Oberstdorfie, Harrachovie czy Bad Mittendorfie. 

 

Pierwszy obiekt w Vikersund powstał w 1936 roku. Był on regularnie powiększany, aż do roku 2010 – wtedy zdecydowano o przebudowie skoczni. Poprawiono nie tylko samą konstrukcję, ale także przesunięto ją nieco w lewo i podniesiono punkt HS na 240. metr. 

 

Rekordzistą tej skoczni jest Stefan Kraft, który w 2017 roku skoczył na odległość 253,5 m. W 2018 roku zdecydowano o ponownej modernizacji obiektu ze względu na to, że nie spełniał on warunków homologacyjnych. Najdłuższy skok oddał na tej skoczni Domen Prevc – osiągnął odległość 245,5 m. 

 

Skoki narciarskie w Norwegii na Vikersundbakken przyciągają tłumy kibiców, dlatego lepiej wybrać się tam pieszo lub autobusem. Zazwyczaj uruchamiane są dodatkowe kursy autobusowe. 

 

  • Trondheim Granasen – skocznia, której rekordzistą jest Kamil Stoch 

Granasen jest centrum skoczni narciarskich, które znajduje się na wzgórzu Granasen w Trondheim. Składa się z dwóch skoczni, które są pokryte niebieskim igelitem. Nadaje im to niepowtarzalnego charakteru. Otworzono je w 1990 roku. Od początku organizowano tam zawody Pucharu Świata, a w 1997 miały tam miejsce Mistrzostwa Świata. W 2018 roku rekordzistą skoczni został Kamil Stoch. Oddał on skok o długości 146 m i otrzymał za to złoty medal. 

 

W 2021 roku rozpoczęto remont tej skoczni – ze względu na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2025 roku. Ukończenie prac jest planowane na grudzień 2022.

Pozostałe skocznie narciarskie w Norwegii 

Na obszarze Norwegii znajduje się w sumie 13 skoczni narciarskich. Wśród pozostałych obiektów należy wymienić np. Balbergbakken, Gjerdrumsbakken, Holmenkollbakken, Midtstubakken, Renabakkene, Skuibakken czy Tveitanbakken. Są na nich organizowane nie tylko liczne zawody, ale także treningi. Choć nie są one tak popularne jak pozostałe obiekty, i tak fantastycznie się prezentują.  

 

Skocznie narciarskie w Norwegii zachwycają nie tylko niesamowitymi konstrukcjami, ale także niezwykłymi terenami wokół nich. Warto odwiedzić je wszystkie!