Pracujesz w Norwegii i chcesz sprowadzić do tego kraju najbliższą rodzinę? Skorzystaj z procedury łączenia rodzin. Dla obywateli EOG jest to wygodne rozwiązanie.
Łączenie rodzin w Norwegii to procedura urzędowa, która legalizuje pobyt dla członka lub członków rodziny kogoś, kto już w Norwegii mieszka i pracuje. Dla obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest ona mało skomplikowana. W przypadku polskich obywateli łączenie rodzin najczęściej polega na tym, że do mężczyzny zatrudnionego u norweskiego pracodawcy dołączają żona i dzieci. Prawo pobytu mogą na tej zasadzie uzyskać jednak i inni, na przykład narzeczony zatrudnionej kobiety albo wnuk bądź prawnuk pracownika zagranicznego.
Dzięki rejestracji członkowie rodziny zyskują numery personalne, mogą więc zacząć załatwiać kolejne formalności, na przykład posłać dzieci do szkoły czy przedszkola, założyć konto, rozpocząć formalne poszukiwanie pracy itp.
Wniosek i osobista wizyta
To, kogo osoba pracująca w Norwegii może zarejestrować w ramach łączenia rodzin, zależy od jej statusu. Studenci mogą zarejestrować małżonka oraz dziecko. Osoby zatrudnione, również na własny rachunek, mogą zarejestrować również narzeczoną/narzeczonego, o ile para zamierza się pobrać w ciągu pół roku. Zatrudnieni mogą oprócz dzieci zarejestrować również wnuki raz prawnuki.
Rejestrację rozpoczyna się elektronicznie, ale na wizytę w SUA lub na posterunku policji trzeba się zjawić osobiście. Obecni muszą być wszyscy członkowie rodziny i każdy musi mieć ważny dokument identyfikacyjny ze zdjęciem. Na wizytę trzeba zabrać takie dokumenty jak: paszporty, dokument potwierdzający pokrewieństwo, a także wszystko, co poświadcza status osoby pracującej w Norwegii jako kogoś, kto może zaopiekować się członkami rodziny, na przykład umowę o pracę, odcinki pensji, wynik rocznego rozliczenia podatkowego.
Warto pamiętać, że dzieci muszą posiadać zgodę obojga rodziców na zamieszkanie w Norwegii. Oznacza to, że jeśli jeden z biologicznych rodziców nie może się pojawić na spotkaniu w urzędzie, to dziecko musi posiadać ze sobą jego formalnie zatwierdzoną zgodę bądź dokument potwierdzający, iż tylko rodzic obecny na spotkaniu ma władzę rodzicielską.
Zaufaj ATS
Pierwsze kroki w nowym kraju zawsze są trudne. Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić łączenie rodzin, chętnie służymy radą. Pomożemy Ci wypełnić poprawnie wniosek, przetłumaczyć koniczne dokumenty, umówić wizytę w urzędzie. Podpowiemy, jak przejść przez procedury krok po kroku.
Usługę możesz zamówić bezpośrednio u konsultantki albo w naszym sklepie online. Zapraszamy serdecznie!