Skip to main content

Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych w Norwegii jest bardzo korzystne, ponieważ pomaga w osiągnięciu lepszej pozycji zawodowej i tym samym bardziej atrakcyjnej płacy. Potwierdzać można nie tylko dyplomy uczelni wyższych, ale też wykształcenie zawodowe i techniczne, czyli np. dyplomy techników oraz szkół zawodowych. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

 Uznanie wykształcenia zza granicy to długotrwały proces, który wymaga odpowiedniego podejścia. O potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w Norwegii muszą ubiegać się: księgowi, pośrednicy nieruchomości, windykatorzy, doradcy finansowi, personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne, dentyści, farmaceuci), weterynarze, genetycy i biolodzy, osoby zajmujące się obsługą prawną (adwokaci, prokuratorzy, radcy prawni), a także osoby związane z zawodami pedagogicznymi. 

Dodatkowo Norweska Agencja Kontroli Jakości Edukacji (NOKUT) analizuje wnioski o uznanie kwalifikacji odnośnie następujących zawodów: cieśla, hydraulik, betoniarz, fryzjer, wędliniarz, murarz, stolarz, tapicer, rzeźnik sklepowy, mechanik/monter maszyn i urządzeń przemysłowych. 

Nostryfikacja kwalifikacji zawodowych 

W Norwegii stosowana jest nostryfikacja, czyli procedura polegająca na uznaniu ważności stopni naukowych, ale także tytułów i kwalifikacji zawodowych. Osoby, które kształciły się poza granicami Norwegii, w wielu przypadkach muszą potwierdzić swoje umiejętności lub kwalifikacje w Skandynawii. Najczęściej wystarczy tłumaczenie dokumentów zawodowych lub świadectw na język norweski. 

Uznanie zawodu w Norwegii 

Uzyskanie uznania zawodu w Norwegii wymaga cierpliwości oraz wypełnienia wielu dokumentów. Często same umiejętności nie wystarczą do tego, by zdobyć kwalifikacje zawodowe w Norwegii. Z pomocą przychodzi nasze biuro – przeprowadzimy Cię krok po kroku po ścieżce prowadzącej do uznania zawodu w Norwegii. 

Fagbrev – sposób na potwierdzenie kwalifikacji zawodowych 

Czasem samo uznanie kwalifikacji zawodowych w Norwegii nie wystarcza. Wtedy potrzebne jest uzyskanie fagbrev. Co to takiego? 

Fagbrev to kolejny dokument mający na celu uznanie naszych kwalifikacji zawodowych w Norwegii. Dokładnie jest to świadectwo ukończenia szkolenia zawodowego, które musi być wystawione przez norweską instytucję, taką jak szkoła, uczelnia lub inna instytucja szkoleniowa. Najczęściej fagbrev uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu, którego celem jest uznanie kwalifikacji zawodowych. Pozwala on formalnie potwierdzić umiejętności. 

Aplikuj razem z nami 

Formalne potwierdzenie swoich zawodowych kwalifikacji i umiejętności to najlepsza droga do uzyskania lepszej pracy i płacy w Norwegii.  

Jeśli potrzebujesz pomocy w uznaniu swoich kwalifikacji zawodowych w Norwegii, zgłoś się do nas. Doradzimy Ci, jak dopełnić odpowiednie procedury i jakie dokumenty przygotować. Usługę możesz zamówić bezpośrednio u konsultantki albo w naszym sklepie online.