Skip to main content

Norweski Urząd Statystyczny opublikował nowy raport o przedsiębiorczości imigrantów. Wynika z niego, że Polacy radzą sobie w miejscowym biznesie lepiej od przeciętnej. Zakładane przez nich firmy osiągają dobre wyniki. 

Imigranci stanowią obecnie 13,8% mieszkańców Norwegii. Stopa bezrobocia wśród przyjezdnych jest o 5% wyższa niż wśród miejscowych i wynosi 7,1%. Niektórzy decydują się zatem zapewnić sobie zarobek zakładając własny biznes. Ze statystyk SSB wynika, że każdego roku coraz więcej imigrantów otwiera działalność gospodarczą. Z 34 000 firm założonych w roku 2015 aż 7200 miało właścicieli, którzy urodzili się poza Norwegią. To o 45% więcej niż jeszcze 6 lat wcześniej.

Obecnie 17% wszystkich nowopowstających w Norwegii firm jednoosobowych należy do imigrantów. Firm otwieranych przez Polaków jest w ostatnich miesiącach najwięcej.

Polska przedsiębiorczość

Najnowszy raport SSB wskazuje, iż przybysze z krajów Europy Wschodniej, w tym Polacy, radzą sobie na norweskim rynku bardzo dobrze. W ciągu ostatnich kilku lat zanotowano na tym polu dużą zmianę. Polska firma w Norwegii ma statystycznie największe szanse utrzymania się w branży. Z danych wynika, że przeciętne przedsiębiorstwo powstałe w krainie fiordów ma 21% szans na przetrwanie pierwszych 5 lat. Jednak firmy zakładane przez przybyszów z Europy Wschodniej mają lepsze wyniki od innych. Aż 28,3% procent z nich działa z powodzeniem na rynku po upływie 5 lat! Wśród działalności zakładanych na przykład przez imigrantów z Afryki odsetek ten wynosi zaledwie 13%.

Imigranci najczęściej zakładają firmy jednoosobowe operujące w następujących branżach:

– remontowo-konstrukcyjna;

– mechanika samochodowa;

– handel detaliczny;

– transport;

– usługi;

– nauka i technika.

Polacy i Litwini natomiast zdecydowanie przodują, jeśli chodzi firmy jednoosobowe w branży budowlano-konstrukcyjnej. Aż jedna trzecia otwieranych przez nas działalności gospodarczych operuje właśnie na tym polu.

ATS pomaga przedsiębiorcom

Założenie i prowadzenie firmy w Norwegii nie jest trudne, jeśli posiada się umiejętności językowe oraz konieczną wiedzę.  Firma ATS Pomoc w Norwegii świadczy profesjonalne doradztwo przedsiębiorcom oraz osobom pragnącym założyć własną firmę. Masz pomysł na biznes w Norwegii, ale nie wiesz jak zacząć? Zgłoś się po poradę do jednego z naszych biur.