Kjerag bolten
Pierwsze słowo, jakie większości z nas przychodzi na myśl, gdy czytamy wyraz „Norwegia”, to fiordy. Wynieśliśmy ten termin z zajęć geografii i nieodłącznie kojarzy się nam z morską zatoką otoczoną skalistym brzegiem. Oprócz dodatkowej znajomości nazwy stolicy nasza wiedza na temat tego kraju zazwyczaj się kończy. Tymczasem Norwegia jest także słynna z innych powodów. Pomińmy te ekonomiczne, a skupmy się na bardziej przystępnych z perspektywy turysty. Jedną z głównych atrakcji skandynawskiego państwa jest Kjerag. To masyw górski z charakterystycznym kamieniem zawieszonym pomiędzy skałami zwanym Kjeragbolten. Kto choć raz przeglądał przewodniki po najciekawszych miejscach na świecie, ten z pewnością zetknął się z Kjerag bolten.
Kjeragbolten – podstawowe informacje
Kjeragbolten lub Kjerag bolten – informatory nie wykazują konsekwencji w nazewnictwie i używają obydwu określeń – jest zlokalizowany w północno-wschodnim uskoku góry Kjerag. Norwegia może się pochwalić wieloma zapierającymi dech w piersiach szczytami, jednak ten jest jedyny w swoim rodzaju. A wszystko za sprawą Kjeragbolten. Głaz o objętości 5 m3 stanowi tak fascynujące zjawisko, że co roku jest obiektem wycieczek tysięcy podróżników. Swoją sławę zawdzięcza niecodziennemu usytuowaniu, mianowicie to kamień zawieszony między skałami. Norwegia, a w zasadzie władze norweskie lubią się chwalić, że od stabilnego podłoża dzielą go 984 m, co wzbudza dodatkową adrenalinę u tych, którzy decydują się postawić na nim stopę.
Góra Kjerag leży w południowo-zachodniej części kraju nad fiordem Lysefjorden. Najlepszy dojazd jest ze Stavanger – miasta liczącego blisko 125 tys. mieszkańców. Niegdyś ośrodek słynął z przemysłu rybnego, dziś natomiast uchodzi za stolicę przemysłu naftowego, czyli branży, z której największe zyski czerpie Norwegia. Kjerag od nadmorskiej metropolii jest oddalony o ok. 2,5 godziny jazdy samochodem. Duży, płatny parking w pobliżu restauracji Øygardstølen zapewnia bezpieczne pozostawienie pojazdu, poza tym jest też punktem startowym na najłatwiejszy szlak prowadzący do Kjerag bolten. Wyróżniające się z daleka znaki informują, że wyjście i powrót zajmują 5 godzin, co nawet osobom rzadko przemieszczającym się w skalnych ostępach nie powinno przysporzyć trudności.
Wyjście na Kjerag
Chociaż tablice na placu postojowym raczej nastrajają optymistycznie, to początkowe metry mogą być nieprzyjemnym zaskoczeniem. Jednolita skała o chropowatej nawierzchni stanowi pierwsze podejście na Kjerag. Norwegia z racji bogatych tradycji wspinaczkowych upraszcza ten etap śmiałkom, instalując poręcze łańcuchowe. Podpora ułatwia wędrówkę, a tego typu udogodnienie jest przydatne zwłaszcza zimą, kiedy podłoże jest śliskie i zdradzieckie. Po zdobyciu wstępnego wzniesienia w dole rozpościera się urzekający widok doliny z malowniczym stawem pośrodku. Dla takich krajobrazów wysiłek z pewnością się opłaca. To dobre miejsce na postój, stąd warto skorzystać z okazji i dać odpocząć nogom oraz uzupełnić płyny.
Dalej w górę ciągną się kamienne schody. W pewnym momencie przechodzą w stabilną skałę, a pomocą dla turysty kolejny raz są zamontowane łańcuchy. Finałowym etapem tego odcinka jest schron przygotowany na wypadek załamania pogody. Przy sprzyjającej aurze obiekt jest zamknięty, by nie kusić wandali. Na szlakach w kraju fiordów znajdziemy więcej takich budynków – to także element, z którego słynie Norwegia. Kjerag nie jest w tym kontekście wyjątkiem. Schodząc niżej, piechur dociera do rozwidlenia. Droga w prawo prowadzi do Kjeragbolten, natomiast druga odnoga na Langavatn oraz Flørli. Krótkie, dość strome podejście, kończy się zdobyciem góry Kjerag. Norwegia w swoich przewodnikach podaje wysokość 1084 m n.p.m. Duży wierzchołek jest jednocześnie doskonałym punktem obserwacyjnym, stanowiącym niejako nagrodę za włożony wysiłek.
Kjeragbolten, czyli kamień na górze Kjerag
Jednak to nie koniec atrakcji, bo wisienką na torcie jest słynny kamień między skałami. Norwegia w turystycznych opracowaniach opisuje go jako największy atut, co jest krzywdzące dla samej góry, gdyż ona również gwarantuje niezapomniane przeżycia. Wróćmy do Kjeragbolten. Głaz wciśnięty w szczelinę masywu jest polodowcowym złożem sprzed około 50 000 lat p.n.e. Na papierze to suchy fakt, ale w rzeczywistości to przepiękne dzieło natury. Wejście na skałę jest ukryte za jedną ze ścian podtrzymujących element. Swoje należy odstać, bo osób chcących zrobić sobie zdjęcie na Kjeragbolten nie brakuje. Oczom pielgrzyma z jednej strony ukazuje się rumowisko, natomiast z drugiej rozpościera się zapierająca dech w piersiach przepaść. Jest co oglądać, ale nie ma na to czasu, bo inni też czekają, by stanąć na Kjerag bolten.
Jak dobrze przygotować się do wycieczki na Kjerag
Dla fanów górskich wędrówek chyba nie ma lepszego miejsca do eksploracji niż Norwegia. Kjerag to jedna z wielu lokalizacji warta odwiedzenia w kraju fiordów. To stosunkowo krótka wycieczka. Nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności, aby zdobyć szczyt i dostać się na Kjeragbolten, choć dobra kondycja z pewnością się przyda. Wygodny strój, solidne obuwie, woda i energetyczny prowiant to podstawowy ekwipunek, w jaki musi być wyposażony wspinacz. Płaszcz przeciwdeszczowy i apteczka to także obowiązek, więc nie wolno o nich zapominać. Poniżej prezentujemy inne przydatne informacje, które ułatwią wyprawę na kamień między skałami. Norwegia z roku na rok coraz bardziej otwiera się na turystów, stąd dobrze wykorzystać to zjawisko.
- Do Stavanger doleci się samolotem bezpośrednio z Polski. Ceny biletów w obie strony zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.
- Na Kjerag najlepiej wychodzić w okresie od czerwca do września, gdyż wtedy panują znakomite warunki na szlaku.
- W czasie wędrówki trzeba zwracać uwagę na oznakowanie ścieżki. Niestety czerwone symbole i strzałki niekiedy giną wśród kamieni.
- Koszt parkingu przy restauracji Øygardstølen to 300 koron.
- Wyjazd i powrót do ojczyzny w tym samym dniu są raczej niemożliwe, więc warto wcześniej zarezerwować nocleg w Stavanger.
- Do placu postojowego można dotrzeć autem i autokarem. Alternatywą jest prom do Lysebotn.
A może interesuje Cię nie tylko kamień między skałami? Norwegia to przecież kraj wielu atrakcji. Jest to też doskonałe miejsce do podjęcia lukratywnej pracy. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tłumaczeniu dokumentów, kliknij tutaj. Problemy z podatkami? Informacje na ten temat dostępne są pod tym łączem – Sprawy podatkowe w Norwegii. Zamierzasz ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy w Norwegii i nie wiesz, jak to zrobić? Cenne instrukcje dostępne są pod linkiem: Jak ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy w kraju fiordów?