Skip to main content

Ważną kwestią o której nie wszyscy podatnicy jeszcze wiedzą jest fakt, że tzw. karta podatkowa kildeskatt, która wygenerowana została do opodatkowania dochodów za rok 2020, nie przekreśla możliwości rozliczenia się ze Skatteetaten w normalnym trybie.

Do 30 kwietnia 2021 urząd umożliwia zmianę sposobu naliczenia podatku za rok 2020. Należy to zrobić poprzez wysłanie specjalnego zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Po zgłoszeniu podatnik w ciągu kilku lub kilkunastu dni otrzymuje od urzędu skarbowego potwierdzenie realizacji zgłoszenia. Przyjmuje także swoje wstępne rozliczenie na altinn, na którym może wprowadzić przysługujące mu odpisy.

Ważne jest natomiast zachowanie terminu zgłoszenia, który wyznaczył Skatteetaten.

Przypominamy, że warto sprawdzić opłacalność posiadania kildeskatt za rok 2020, ponieważ z naszych kalkulacji oraz analiz doradców podatkowych wynika, że w 99% przypadków posiadanie kildeskatt jest mniej korzystne od rozliczenia np. w statusie pendler lub samego odliczenia odsetek od kredytu, bądź dojazdów do pracy.

Pamiętajcie, że nasza firma posiada w swojej ofercie usługę sprawdzenia opłacalności karty podatkowej 25% względem normalnego opodatkowania 34%.

Warto już teraz wykonać taką kalkulację i przygotować się na ewentualną zmianę opodatkowania oraz rozliczenie podatku za rok 2020.