Skip to main content

Norwegia nadal kusi potencjalnych pracowników wieloma udogodnieniami socjalnymi i atrakcyjnym wynagrodzeniem. Wszyscy chętni do pracy wakacyjnej czy sezonowej w Norwegii, poszukiwania powinni zacząć od przeglądania internetowych ogłoszeń jeszcze na długo przed planowanym wyjazdem. Zwiększona liczba emigrantów zmieniła bowiem rynek pracy na niekorzyść pracownika i obecnie coraz trudniej znaleźć ofertę zatrudnienia w zawodach łatwo dostępnych dla obcokrajowców. Chcąc zdobyć dobrą pracę w Norwegii, trzeba się odpowiednio zabrać do poszukiwań…

Czasowa praca w Norwegii – co warto wiedzieć

Zatrudnienie czasowe to jedno z najchętniej wybieranych źródeł zarobku przez młodych cudzoziemców. Szukając ofert prac czasowych i wakacyjnych (dla studentów czy uczniów) w Norwegii, należy pamiętać, że pracownik musi mieć ukończone 13 lat. Powyżej 15 roku życia dostępna jest już większość zajęć, które nie stwarzają zagrożenia i nie kolidują z nauką. Osoby niepełnoletnie podlegają odrębnym przepisom prawa pracy, które nakładają na pracodawcę konieczność przestrzegania ustalonej liczby godzin pracy oraz obowiązek zawarcia pisemnej umowy z młodocianym pracownikiem. 

Tymczasowa umowa o pracę w Norwegii

To podstawowy dokument gwarantujący uczciwość pracodawcy, czyli otrzymanie zapłaty na czas i w ustalonej wysokości. Brak umowy może potencjalnie rodzić dużo problemów, choć norwescy urzędnicy podkreślają, że wszyscy pracownicy sezonowi są chronieni przez zapisy Kodeksu Pracy. Dodatkowo, Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO) w ostatnich latach zintensyfikowała kontrole pracowników tymczasowych, chroniąc ich tym samym przed nieuczciwymi praktykami pracodawców. 

Jak szukać pracy w Norwegii – od czego zacząć

Wielu cudzoziemców traktuje prace sezonowe w Norwegii jako główne źródło dochodu, niektórzy jako zastrzyk wspomagający domowy budżet. I jedni i drudzy poszukiwania pracy powinni zacząć jeszcze przed wyjazdem z kraju. Opuszczenie Polski i liczenie na łut szczęścia na miejscu może okazać się porażką. W ostatnich latach norweski rynek ofert pracy nieco się skurczył i znalezienie odpowiedniego zajęcia staje się coraz trudniejsze. Poszukiwania zdecydowanie ułatwia przegląd serwisów specjalizujących się w rekrutacji osób do pracy wakacyjnej czy sezonowej w Norwegii. Wiele ofert jest umieszczanych także na stronie Norweskiego Urzędu Pracy – NAV. W Polsce działają również firmy pośredniczące, które poszukują pracowników na konkretne stanowiska. Pozostaje też oczywiście możliwość bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. 

Praca sezonowa w Norwegii – język i referencje

Nieznajomość języka norweskiego nie czyni znalezienia pracy w Norwegii niemożliwym, ale z pewnością w tym nie pomaga, podobnie jak na przykład brak rekomendacji od poprzedniego pracodawcy, co w Norwegii jest traktowane naprawdę poważnie. Wszystkie dokumenty, które zamierza się przedstawić potencjalnemu pracodawcy (CV, referencje, dyplomy i różnego rodzaju zaświadczenia) powinny być przetłumaczone na język angielski, jeśli nie ma opcji zaprezentowania ich po norwesku.

Praca wakacyjna dla studenta w Norwegii – gdzie znaleźć zatrudnienie?

Największa liczba ofert wciąż dotyczy pracy w sektorze rolniczym,  i przemyśle rybnym. Atrakcyjne oferty pracy dla cudzoziemców w Norwegii pojawiają się też w branży turystycznej. Popularne są między innymi prace w charakterze kucharza, pomocnika kuchennego, kelnera, osoby sprzątającej etc. Pierwsze propozycje pracy na sezon letni publikowane są w serwisach ogłoszeniowych (także w języku angielskim) już na początku roku i wtedy właśnie należy rozpocząć poszukiwania pracy.

  • Norweski Urząd Pracy NAV – tutaj można znaleźć informacje dotyczące konkretnych zawodów i branż. 
  • Finn.no – „tradycyjne” oferty pracy i ogłoszenia o jednorazowych zleceniach (småjobber).
  • Jobbsafari.no – strona z zestawieniem serwisów zamieszczających ogłoszenia o stałej i tymczasowej pracy w Norwegii oraz agencji pośredniczących w rekrutacji pracowników.

Rolnictwo, leśnictwo, ogrodnictwo

Praca przy zbiorach owoców i warzyw to wciąż najchętniej wybierane oferty pracy sezonowej na akord. Ogłoszenia w Norwegii najczęściej dotyczą zbiorów truskawek, malin i borówek oraz kalafiorów i brokułów.

Prace w gospodarstwach rolnych są lepiej płatne, ale wyższe są również wymagania w stosunku do pracowników. Najczęściej potrzebna jest w tym przypadku znajomość języka norweskiego lub angielskiego, doświadczenie w pracy na wsi, a także prawo jazdy. 

Sektor budowlany

Proste prace budowlane do jedna z częstszych opcji w kontekście pracy sezonowej dla studentów. W Norwegii surowy klimat wymusza regularne renowacje i konieczność okresowego zabezpieczania drewnianych domów i konstrukcji. Tego typu prace Norwegowie chętnie zlecają studentom i pozostałym pracownikom sezonowym, ze względu na niższe koszty ich pracy w porównaniu z kosztem zatrudnienia do tego norweskiej firmy.

Opieka nad dziećmi

Au-pair to popularny nie tylko w Norwegii, ale na całym świecie, rodzaj tymczasowej pracy, który umożliwia doskonalenie języka, poznanie kraju i ogólną orientację w miejscowym rynku pracy. Opieka nad dziećmi połączona jest często z prostymi pracami domowymi (jak sprzątanie, gotowanie czy odrabianie lekcji z podopiecznymi). Niska pensja w przypadku tego zajęcia rekompensowana jest brakiem kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem, bo pracownik mieszka i stołuje się u pracodawcy.

Branża turystyczna

W przypadku sezonowych ofert pracy dla studentów w Norwegii ogłoszenia dotyczą bardzo często prac w charakterze obsługi hotelowej (na przykład pokojówki). Oferty pracy za barem, w recepcji czy obsługa klienta wymagają dobrej znajomości języka norweskiego i/lub angielskiego.

Szukając pracy sezonowej w Norwegii, jeszcze przed wyjazdem z Polski, warto przejrzeć w/w serwisy, a także skontaktować się z jedną z agencji pośredniczących w rekrutacji pracowników. Po przyjeździe do Norwegii można udać się do NAV, który zawsze posiada aktualne oferty dla pracowników sezonowych i nie tylko, a także zapewnia zaplecze techniczne (komputery, drukarki, telefon etc.) i informacyjne, ułatwiając znalezienie pracy. Jeżeli żadna z dostępnych propozycji nie odpowiada naszym potrzebom czy oczekiwaniom, można rozesłać swoje CV do wybranych firm z danej branży czy regionu. Dodatkowo, podobnie jak w Polsce, wiele gazet w Norwegii nadal zamieszcza na swoich łamach ogłoszenia o pracę. Najpopularniejszą z nich jest Aftenposten – na pewno warto zajrzeć.