Skip to main content

Fiordy w Norwegii

Najpiękniejsze fiordy w Norwegii 

Fiordy w Norwegii są czymś tak charakterystycznym jak Tatry w Polsce czy jeziora w Finlandii. Trzeba jednak przyznać, że norweskie zatoki cieszą się większą popularnością niż polskie góry, a ten fenomen zawdzięczają kilku powodom. Najważniejszym jest unikalność – w żadnym innym miejscu na taką skalę nie spotkamy tego typu ukształtowania terenu. Kolejnym powodem ich popularności jest piękny, niemal baśniowy krajobraz, przypominający kadry z wysokobudżetowego filmu. Ostatnim elementem jest globalna kampania reklamowa, jaką nieustannie prowadzi Norwegia. Fiordy stanowią swego rodzaju wizytówkę państwa, stąd chwalenie się nimi leży w interesie Skandynawów. A bez wątpienia jest się czym chwalić, czego dowodem są przedstawione poniżej przykłady.

Co to jest fiord? 

Zanim skupimy się na poszczególnych fiordach, najpierw przypomnijmy sobie z lekcji geografii, co to jest fiord. Każdy z nas musiał w przeszłości zapoznać się z jego definicją, która na przestrzeni lat skryła się w zakamarkach pamięci. A więc co to są fiordy? To zatoki głęboko wcinające się w ląd, najczęściej z kilkoma rozgałęzieniami, otoczone skalistym brzegiem. Większość powstała wskutek zalania morską wodą żłobów i dolin polodowcowych. Ustępujący lądolód pozostawił monumentalne wzniesienia, w żargonie naukowców zwane masywami górskimi. To połączenie sprawia, że obserwator odczuwa zachwyt, ale i lepiej zaczyna rozumieć, jak ogromnymi siłami włada natura.    

Najsłynniejsze fiordy w Norwegii 

Skoro już ustaliliśmy, co to są fiordy, możemy przejść do zagadnień przyjemniejszych z punktu widzenia turysty. Celem naszej wyprawy jest Norwegia. Fiordy, jako jej nieodłączny element, muszą znaleźć się na liście pozycji do odwiedzenia. Dotarcie do wszystkich uchodzi za mało realne, bo liczba nazwanych zatok wynosi 1732. Celowo użyliśmy wyrazu „nazwanych”, bo pozostałych (bez indywidualnego określenia) jak na razie nie ujęto w oficjalnych statystykach. Spośród dostępnej puli postanowiliśmy wybrać 3 najsłynniejsze fiordy w Norwegii i przybliżyć ich charakterystykę. 

Sognefjord, czyli najdłuższy fiord w Norwegii  

Palmę pierwszeństwa oddajemy Sognefjordowi. Uzasadnienie tego wyboru jest trudne do podważenia, bo to najdłuższy fiord w Norwegii. Wdziera się w ląd na odległość 204 km, a jego głębokość w najgłębszym miejscu wynosi 1308 m. Utopilibyśmy tam Gubałówkę i jeszcze zostałoby sporo przestrzeni. Sognefjord, jako najdłuższy fiord w Norwegii, odznacza się zróżnicowaną scenerią. Płynąc od oceanu, napotkamy zarówno pionowe ściany zwieńczone przyprószonymi śniegiem szczytami, jak i malownicze osady zawieszone na skalnych półkach. Jeżeli nie chcemy dotrzeć do podnóża gór Jotunheimen, gdzie Sognefjord się kończy, zawsze możemy odbić w jedną z odnóg. Na uwagę zasługują zwłaszcza Aurlandsfjord i Nærøyfjord, uchodzące za obowiązkowe do obejrzenia fiordy norweskie. Mapa pokazuje także inne ciekawe alternatywy, ale te wymienione należy zaliczyć w pierwszej kolejności.  

Turystyczna wizytówka – Nærøyfjorden  

Nærøyfjord jest swoistą perłą w koronie, jeśli bierzemy pod uwagę tylko te atrakcje turystyczne, jakimi są fiordy. Norwegia może pochwalić się wieloma efektownymi wizualnie zatokami, ale ta jest jedyna w swoim rodzaju. 17 km okolone strzelistymi zboczami. Momentami widoki przytłaczają, a szczególnie w miejscu, w którym Nærøyfjord zwęża się do 250 m. Urozmaiceniem skalnych gigantów są spływające ze zboczy wodospady. Dodatkowe upiększenie stanowią pojedyncze farmy w nielicznych dolinach. Budynki pomalowane na biało i czerwono rewelacyjnie kontrastują z surowym otoczeniem. Fiordy w Norwegii w większości są dostępne dla turystów przez cały rok i podobnie jest z Nærøyfjordem. Duża głębokość umożliwia żeglugę statkom wycieczkowym i transportowcom

Malowniczy Lusterfjord  

O ile łatwo wskazać najdłuższy fiord w Norwegii, o tyle trudniej wytypować ten najładniejszy. My nie podejmiemy się tego zadania, ale rekomendujemy kolejny, który warto odwiedzić. To Lusterfjord. Pierwszy człon nazwy w polskim tłumaczeniu oznacza połysk, stąd nie dziwi, że Lusterfjord uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych. Na zachodnim brzegu zlokalizowana jest Sognefjellsvegen, czyli pełna serpentyn droga prowadząca do pasma Jotunheimen. Nie da się ukryć, że z perspektywy lustra wody prezentuje się niezwykle okazale. Uważny obserwator dostrzeże też usytuowany na przeciwnym brzegu kościół klepkowy w Urnes. To charakterystyczna dla regionu budowla zwana przez miejscowych stavkirke. Obiekt został wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, więc jest co oglądać.  

Gdzie znaleźć najpiękniejsze fiordy w Norwegii? 

Wymienione lokalizacje opisują zaledwie ułamek tego, co oferują pod kątem krajobrazowym fiordy. Norwegia ma w tej materii ogromne pole do popisu. Gdzie zatem znajdziemy inne intrygujące fiordy norweskie? Mapa każdego dobrego przewodnika wskaże zachód kraju, a dokładniej okręgi Møre og Romsdal i Vestland. W przypadku starszych wydań dobrze wziąć poprawkę na nazewnictwo, bo w 2020 roku nastąpiła reorganizacja administracyjna. Błędy tyczą się również poradników internetowych, gdzie opisywana jest Norwegia. Fiordy, a dokładniej ich mapa, zamiast Vestland może przedstawiać Hordaland i Sogn og Fjordane. Mimo różnic pisemnych sam teren powinien się zgadzać.

Zachodnia Skandynawia to nie tylko fiordy. Norwegia jako miejsce do życia 

Czym jeszcze wyróżnia się kraj znajdujący się w zachodniej Skandynawii? Czy oferuje coś więcej niż urzekające fiordy? Norwegia to nie tylko piękne widoki, lecz także znakomite miejsce do życia. Potężny rynek pracy zachęca do zostania tam na dłużej. Jednak w przypadku chęci zamieszkania na ziemiach dawnych wikingów, niezbędna okaże się pomoc. Jeśli mieszkasz lub planujesz zostać na dłużej w Norwegii, koniecznie sprawdź, czym jest Kildeskatt, jak wygląda system emerytalny w kraju fiordów, a także jakie są zasady przyznawania urlopów. Choć wielu Polaków wyjeżdża w celach zarobkowych, warto znaleźć trochę czasu na odpoczynek i przekonać się, jak piękna jest Norwegia. Fiordy i inne turystyczne atrakcje mogą być fascynującym urozmaiceniem życia na północy Starego Kontynentu.