Skip to main content

Dodatek mieszkaniowy, inaczej zwany zasiłkiem mieszkaniowym, to świadczenie, które w nadchodzących tygodniach ma w Norwegii otrzymać więcej osób niż wcześniej. W związku z kryzysem energetycznym rząd chce złagodzić kryteria do jego przyznawania.

Dodatek mieszkaniowy (nor. bostøtte) to państwowa  forma wsparcia dla osób o niewielkich dochodach, które posiadają przerastające ich możliwości wydatki związane z utrzymaniem mieszkania. Zasiłek administrowany jest przez poszczególne gminy, a w praktyce udziela go Husbanken.

W ostatnich miesiącach mieszkańcy Norwegii interesują się tym świadczeniem bardziej niż zwykle, bowiem koszty utrzymania rosną za sprawą większych rachunków za prąd oraz rosnącej inflacji. Część rządowej pomocy dla osób zmagających się z wysokimi rachunkami za energię elektryczną powiązana jest właśnie z zasiłkiem mieszkaniowym.

Warunki przyznania

Kwota wsparcia jest wyliczana co miesiąc w oparciu o kalkulację dochodów i wydatków na mieszkanie. Przy decyzji o przyznawaniu zasiłku ważniejsze jest kryterium dochodów niż kryterium wydatków. Oznacza to, że musisz zarabiać mniej niż wyznaczony odgórnie limit, bez względu na to, ile masz zapłacić za czynsz oraz media.

Granica dochodowa różni się w zależności od gminy, ilości członków rodziny oraz sytuacji rodzinnej. Dla przykładu osoba samotna może trzymać dodatek mieszkaniowy, o ile nie zarabia więcej niż 27 071 NOK miesięcznie brutto. Jeśli w gospodarstwie domowym są dwie osoby, to granica dochodowa wynosi zwykle 33 316 NOK brutto (chodzi o zsumowany dochód członków gospodarstwa domowego). Limity są inne, jeśli na przykład członkiem gospodarstwa domowego jest osoba ze statusem ung ufør bądź emeryt ze statusem enslig.

Zasiłek może otrzymać osoba pełnoletnia, która nie odbywa akurat służby wojskowej. Osoby niepełnoletnie mogą się starać o zasiłek mieszkaniowy tylko w przypadku, jeśli same są rodzicami.

Przepisy nakładają też konkretne wymagania na sam lokal. Mieszkanie musi mieć własne wejście, łazienkę oraz toaletę, miejsce do przygotowywania posiłków oraz przeznaczone do odpoczynku. Oznacza to, iż nie można starać się o zasiłek mieszkaniowy tylko dla siebie, jeśli jako osoba dorosła mieszka się we wspólnym, niespełniającym wymogów domu.

Czy warto składać wniosek?

W ATS możesz zrobić kalkulację zasiłku mieszkaniowego, aby wiedzieć, czy w twojej sytuacji warto się o niego ubiegać. Pomagamy również złożyć prawidłowo wniosek. Wiemy, z jakich powodów wnioski są odrzucane i czego zwykle brakuje w przesłanej dokumentacji. Pomożemy ci podjąć właściwą decyzję w tej sprawie oraz pozostawać w kontakcie z urzędem, co jest w tym przypadku ważne, bowiem pobierając zasiłek mieszkaniowy należy zgłaszać istotne zmiany dotyczące dochodów oraz majątku, a także zmian w rodzinie, na przykład przeprowadzki bądź podjęcia studiów.