Skip to main content

W Polsce w życie weszła wielostronna konwencja MLI która sprawi, że wielu Polaków mieszkających za granicą będzie musiało składać zeznania podatkowe w ojczyźnie.

Na początku lipca Polska przyjęła konwenjcę MLI. Przyjęcie tej konwencji ujednolica zapisy blisko 80 umów zawartych z innymi krajami w celu unikania podwójnego opodatkowania. Konsekwencją dla  podatnika będą spore zmiany.

Zmiany dla polskich rezydentów podatkowych

Nowe przepisy nałożą na część mieszkających zagranicą Polaków istotny obowiązek administracyjny. Chodzi o polskich rezydentów podatkowych, czyli osoby, które mają nad Wisłą swój ośrodek interesów życiowych. Będą one musiały składać zeznania podatkowe w Polsce, nawet jeśli nie zarabiają w złotówkach.

Nie oznacza, że od dochodów uzyskanych w Norwegii, Polak mający swój ośrodek interesów życiowych nad Wisłą będzie musiał zapłacić w ojczyźnie dodatkowy podatek. Na razie nie wiadomo jednak, czy polska skarbówka nie będzie chciała przy tej okazji opodatkować np: zagranicznych emerytur.

Na dziś bez zmian

Na razie konwencję oprócz Polski przyjęły tylko Austria, Wyspa Man, Jersey i Słowenia. Wkrótce dołączą do nich Wielka Brytania, Szwecja, Serbia oraz kilka kolejnych krajów. Zapisy konwencji w praktyce wejdą w życie najwcześniej w przyszłym roku podatkowym, zatem nie zmieniają nic w podatku czy zeznaniach za rok 2017.

Będziemy informować o tym, czy i jak nowe przepisy wpłyną na sytuację i obowiązki mieszkających w Norwegii Polaków.

Informacje na temat rozliczeń podatkowych w Norwegii można znaleźć w naszym informatorze.