Skip to main content

Czy wiesz, że używanie niektórych aplikacji może mieć znaczenie dla skattemelding, czyli rocznego rozliczenia podatkowego w Norwegii? Dane z na przykład Klarna nie są automatycznie przesyłane do Urzędu Skarbowego i należy je dopisać do swojego zeznania podatkowego.

W każdym miesiącu około 1,2 miliona osób w Norwegii używa aplikacji Klarna. Jest to aplikacja przy pomocy której można zapłacić za zakupy w wielu sklepach online. Zaletą jest to, że nie trzeba uiszczać należności od razu. Bez dodatkowych kosztów można to zrobić w ciągu 30 dni. Od karty kredytowej aplikację Klarna różni to, że daje możliwość zapłacenia dopiero po otrzymaniu dostawy otrzymanego produktu, a zwrot towaru można zgłosić bezpośrednio. Jej twórcy przekonują, że jest najbezpieczniejszą formą zapłaty za towary i usługi kupione w sieci. Co ma jednak wspólnego ze skattemelding, czyli rocznym zeznaniem podatkowym w Norwegii?

Dopisz to samodzielnie do zeznania podatkowego

Na wstępnym zeznaniu podatkowym mamy już automatycznie wpisane kredyty zaciągnięte w Norwegii oraz płacone od nich odsetki. Koszty ponoszone w związku z posiadanymi kredytami, czyli płacone przez nas odsetki, mamy prawo uwzględnić w zeznaniu podatkowym, bo tak samo jak posiadane kredyty, wpływają na faktyczny stan naszego posiadania, są naszym „minusem” w podsumowaniu majątku. Im więcej zapłaconych odsetek, tym większy odpis.

Odsetki zapłacone w aplikacji Klarna nie są automatycznie raportowane do Skatteetaten. Jeśli podatnik lubi robić zakupy przez internet i zdarza mu się nie spłacić długu na czas, czyli w konsekwencji mieć odsetki do zapłaty, to brak wpisania ich do rocznego zeznania podatkowego działa na jego niekorzyść. Do zeznania warto też dopisać ewentualny dług, który miało się do zapłaty pod koniec roku.

Skoryguj poprzednie zeznania podatkowe

Wysokość zapłaconych w ciągu roku odsetek można znaleźć na podsumowaniu rocznym otrzymanym od Klarna. Wszystkie potrzebne informacje można też znaleźć na stronie internetowej bądź z aplikacji. Co ważne, podatnik ma też prawo skorygować swoje zeznania z lat wcześniejszych i dopisać tam przegapione odsetki z aplikacji.

Inną aplikacją, z której dane samodzielnie należy wpisać do skattemelding, jest na przykład Airbnb.

Więcej na temat rozliczeń podatkowych oraz życia i spraw formalnych w Norwegii możesz się dowiedzieć z naszych podcastów dostępnych między innymi na naszym kanale YouTube