Skip to main content

Ulga za podróże, odsetki od kredytu i zadłużenie bankowe, wartość samochodu… Te i inne punkty w skattemelding zmieniają najczęściej podatnicy w Norwegii.

Wstępne roczne zeznanie podatkowe, czyli skattemelding, przychodzi do nas wypełnione, ale nie gotowe. Powinniśmy sami sprawdzić czy po pierwsze, wszystkie podane tam dane się zgadzają i niczego nie brakuje, a następnie dodać te ulgi, które się nam należą. Wiele osób dodaje też informacje, których urzędy nie otrzymują automatycznie. W rocznym zeznaniu podatkowym wszystko powinno się zgadzać. Najważniejsza kwestia to nie, ile mamy zwrotu lub dopłaty, ale czy złożyliśmy zgodne z rzeczywistością, prawidłowe zeznanie podatkowe.

Z danych norweskiego Urzędu Skarbowego Skatteetaten wynika, że podatnicy najczęściej zmieniają w skattemelding dane dotyczące następujących kwestii:

Odpisy za podróże (reisefradraget). Tutaj podatnicy dodają kilometrówkę (stawka to 1,7 koron za kilometr) plus ewentualnie koszty bramek, przepraw promowych i niekiedy biletów lotniczych. Przeciętna osoba ma w roku około 230 dni roboczych i tyle dni wpisuje wyliczając swoje koszty dojazdów do i z pracy. Powinno się rozliczać jedynie te dni, w których faktycznie podróżowaliśmy do pracy, zatem odejmować na przykład te, które spędziliśmy na zwolnieniu chorobowym.

Odsetki od kredytów (renter av gjeld i norske banker). Odsetki zapłacone od kredytów zaciągniętych w norweskich bankach są już wpisane w skattemelding (wciąż jednak powinno się je sprawdzić). Podatnicy sami dodają do zeznania prywatne pożyczki, odsetki od kredytów zaciągniętych w bankach poza Norwegią oraz pożyczki zaciągnięte  u pracodawcy. Dodatkowo małżonkowie mogą dzielić  koszty między siebie w swoich zeznaniach podatkowych.

Dług (gjeld). W tej sekcji podatnicy sami wpisują to, o czym nie miał informacji urząd skarbowy, więc nie mógł tego uwzględnić. Na przykład osoby, które dzierżawią innym ziemię i otrzymują z tego tytułu roczne opłaty, mogą to dopisać do swojego skattemelding.

Pojazdy mechaniczne (formuesverdi kjøretøy). W tej sekcji wymienia się na przykład posiadane samochody, motocykle, skutery śnieżne i inne pojazdy posiadające wartość materialną.

Mieszkanie (formuesverdi primærbolig). Posiadacze nieruchomości nie będących domami letniskowymi zmieniają wartość domu, jeśli stawki ustalone przez urząd skarbowy są niewłaściwe. Można to zrobić uzyskując wycenę od meglera, co zmienia podatek od majątku i podatek od nieruchomości.

Zysk z wynajmu nieruchomości (overskudd fra utleie av fast eiendom): Wysokość tego podatku zależy od typu wynajmowanej nieruchomości.

Im bardziej zakorzeniamy się w Norwegii i im więcej tu posiadamy, tym dokładniej powinniśmy sprawdzać i wypełniać nasze roczne zeznanie podatkowe. To sprawa, której nie należy odkładać w nieskończoność. Warto zdobywać wiedzę na ten temat, by mieć kontrolę nad swoim zeznaniem podatkowym i nie obawiać się dokonywać w nim potrzebnych zmian.

Więcej na temat rozliczeń podatkowych oraz życia i spraw formalnych w Norwegii możesz się dowiedzieć z naszych podcastów dostępnych między innymi na naszym kanale YouTube