Skip to main content

Szczegółowe porady na temat kwarantanny można znaleźć na helsenorge.no, jeśli nie znajdziesz jednak odpowiedzi na swoje pytania, możesz zadzwonić pod numer telefonu ☎️ 815 55 015, który jest czynny w dni powszednie 08-18 i w weekendy 10-16.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w nagłych wypadkach, zadzwoń do swojego lekarza rodzinnego 👨🏼‍⚕️. Jeżeli nie zdołasz podjąć kontaktu, zadzwoń na numer pogotowia ratunkowego pod numer ☎️ 116117. W przypadku zagrożona życia lub zdrowia, zadzwoń pod numer ☎️ 113.

W artykule poniżej opublikowaliśmy informacje dotyczące IZOLACJI❗️
W celu przybliżenia różnic pomiędzy kwarantanną a izolacją, publikujemy osobno informację o kwarantannie.
Do wczoraj komunikaty te nie były do końca uściślone, co wprowadziło ogromny chaos wśród pracowników 👨🏼‍🔧 oraz pracodawców 👨🏼‍💼.
Wczoraj, 13.03.2020 późnym wieczorem, Instytut Zdrowia Publicznego wydał komunikat, iż zasady dotyczące kwarantanny domowej dla osób podróżujących oraz tych narażonych na działanie wirusa, są dostępne na stronie https://www.fhi.no/

Na stronie możemy przeczytać:
Kwarantanna domowa jest stosowana dla tych, którzy NIE MAJĄ objawów covid-19, ale MIELI bliski kontakt z potwierdzonym przypadkiem lub przebywali w krajach poza regionem skandynawskim przez ostatnie 1️⃣4️⃣ dni.
Ważne jest, aby zachować czujność w rozwoju takich objawów, jak kaszel, ból gardła, duszność lub gorączka. Jeżeli masz bliski kontakt z osobą z potwierdzonym covid-19 oraz posiadasz objawy – wezwij lekarza 👨🏼‍⚕️.
Możesz wyjść z własnego domu, ale zaleca się unikanie bliskiego kontaktu z innymi.
Nie idź do pracy lub szkoły ⛔️
Unikaj podróży, miejsc publicznych oraz nie korzystaj z transportu publicznego (nawet taksówki 🚕).
Z uwagi na fakt, iż bliskie kontakty nie mają żadnych objawów, uważa się, że stwarzają niskie ryzyko dalszej infekcji. Dlatego nie jest konieczne, abyś Ty i Twoi członkowie gospodarstwa domowego przestrzegali specjalnych porad dotyczących ochrony poza higieną rąk i innymi podstawowymi środkami kontroli zakażeń.
Dobra higiena rąk 🙌🏻 z częstym myciem rąk mydłem i wodą. W szczególności po wizytach w toalecie, przed gotowaniem oraz przed konsumowaniem posiłku.
Osoby, które podróżowały lub miały kontakt z osobą zarażoną i muszą odbyć kwarantannę, mają prawo do zwolnienia lekarskiego 📋.
Na pierwsze 3️⃣ dni zaleca się wziąć egenmelding bez konsultacji z lekarzem, ze względu na praktycznie zerową możliwość dodzwonienia się do przychodni.
W poniedziałek na pewno zostaną opublikowane informacje dotyczące dalszego postępowania dla takich osób.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji!
Jesteśmy na bieżąco w tych trudnych chwilach dla nas wszystkich i staramy się dostarczać Państwu tylko rzetelnych informacji 24h na dobę.
Nasze biura pracują jak zawsze, z tą różnicą, że w tym tygodniu na pewno nie będziemy mogli Państwa przyjmować osobiście.
Jednak dostępni jesteśmy pod wszystkimi telefonami i staramy się odpowiadać na wszystkie e-maile.

Masz problem z wnioskiem o zasiłek dla bezrobotnych lub z zasiłkiem chorobowym⁉️ Zapraszamy do kontaktu❗️

Dużo zdrowia ❤️