Skip to main content

W najnowszym komunikacie prasowym Posten Norge ogłosiło, że do końca 2022 roku zostanie zamkniętych 25 z 31 istniejących placówek pocztowych w Norwegii.

Pozostanie jedynie 6 działających oddziałów, 5 w Oslo i 1 na Svalbardzie.  W Oslo wciąż jeszcze jest notowany duży ruch, który powoduje, że placówki pocztowe są tu potrzebne. Nadal przychodzi wiele listów do klientów firmowych, urzędów administracji publicznej oraz dużych instytucji. 

Likwidacje placówek dotkną 170 pracowników i będą przeprowadzone w ciągu 2,5 lat.  

Zmiany wymusza postępująca digitalizacja usług pocztowych. Od września poczta nie będzie już realizować usług bankowych w ramach współpracy z bankiem DNB, a dodatkowo wciąż spada ilość wysyłanych listów. Ponieważ nic nie wskazuje, że to się zmieni w przyszłości to Posten Norge musi po prostu dostosować się do zachodzących zmian. Dla przypomnienia, w okresie 2013-2014 poczta zlikwidowała 149 swoich placówek , a powodem był  znaczący wzrost korzystania z usług bankowych poprzez Internet oraz zmniejszenia się ilości przesyłek. 

Placówki pocztowe będą zastąpione okienkami w sklepach spożywczych. Klienci będą mogli wysyłać listy oraz odbierać przesyłki w godzinach pracy sklepów tak jak do tej pory. 

W najbliższym czasie poczta uruchomi też 1000 paczkomatów otwartych całą dobę, w których przesyłki będzie można odbierać za pomocą aplikacji w telefonie.