Skip to main content

NAV wzywa do kontaktu wszystkie osoby, które zostały poszkodowane w wyniku niewłaściwego interpretowania przepisów europejskich od roku 1994.

O tej sprawie pisaliśmy już kilka razy – norweski NAV przez wiele lat niewłaściwie interpretował przepisy unijne, w wyniku czego poszkodowanych zostało wielu świadczeniobiorców. Część osób nie otrzymała zasiłków, jakie się im należały, inne zaś musiały zwracać wypłacone wcześniej pieniądze. Można o tym przeczytać między innymi w tym ARTYKULE.

Teraz w myśl wyroku norweskiego Sądu Najwyższego, NAV musi ponownie przyjrzeć się podobnym sprawom prowadzonym od 1994 r. do czerwca 2012 r. Apeluje, by wszystkie osoby pokrzywdzone zgłosiły się do urzędu, a ich wnioski zostaną rozpatrzone ponownie. Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc na numer telefonu: 21 05 21 05 lub wysyłając wiadomość tekstową za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej.

O jakie sprawy chodzi?

Swoje roszczenia powinny zgłosić osoby, którym we wspomnianym okresie odmówiono ze względu na pobyt zagraniczny przyznania: zasiłku chorobowego (sykepenger), zasiłku przejściowego (AAP), zasiłku pielęgnacyjnego (pleiepenger) oraz świadczeń związanych z rehabilitacją.

UWAGA! Jeśli poszkodowana osoba nie zgłosi się do urzędu, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że urzędnicy sami się z nią skontaktują. Aby otrzymać rekompensatę, trzeba zgłosić swoje roszczenia w konkretnej sprawie. Warto zatem przejrzeć decyzje wydane przez NAV w latach 1994-2012 i ewentualnie sprawdzić powody, dla których urząd odrzucił wniosek o zasiłek. Do odzyskania są miliony koron. NAV nie podaje, ilu osób dotyczą błędne decyzje z tego okresu, ale wiadomo, że liczbę niewłaściwie procedowanych spraw należy szacować w tysiącach.