Skip to main content

Norwegia jest jednym z najpopularniejszych krajów emigracji zarobkowej Polaków. Nie ma się czemu dziwić. Kraj fiordów kusi wysokimi zarobkami oraz atrakcyjnymi warunkami pracy. Jednak większość wyjeżdżających traktuje pobyt w tym państwie jedynie w kategoriach tymczasowych. Pytanie więc, ile można odłożyć w Norwegii i czy gra jest warta świeczki. Odpowiadamy.

Zarobki w Norwegii – znacznie wyższe od polskich

Obecnie minimalna stawka za godzinę pracy w Norwegii waha się w granicach ok. 130-140 NOK, w zależności od branży, w której podejmie się zatrudnienie. Jest to ok. 60-65 zł. Za to przeciętne roczne wynagrodzenie w Norwegii wynosi już ok. 612 000 NOK, czyli ok. 51 000 NOK miesięcznie, co przekłada się na ponad 22 tysiące zł. Ta informacja może wywrzeć duże wrażenie, zwłaszcza gdy zestawić ją z polską kwotą wynoszącą w maju 2021 roku 5 637,34 zł brutto.

Wysokie stawki przyciągają coraz więcej osób i nie ma się czemu dziwić – o podobnych do norweskich zarobkach w Polsce można pomarzyć. Trzeba jednak pamiętać, że w ślad za wyższymi zarobkami idą też wyższe koszty życia

Jakie są koszty życia w Norwegii?

W polskich warunkach miesięczna pensja na poziomie 20 tys. zł zapewniałaby życie na bardzo wysokiej stopie i możliwość odłożenia niezwykle wysokich kwot. Sęk w tym, że w Norwegii ceny są również wyższe niż te w naszym kraju. Przykład? Zwykły chleb w przeliczeniu na złotówki kosztuje ok. 10-15 zł, a 1,5 litrowa butelka wody – ok. 9 zł. Szacuje się, że ceny produktów spożywczych są nawet o 50% wyższe niż w większości krajów UE. W porównaniu z Polską te proporcje mogą się zmienić na jeszcze gorsze i trzeba mieć tego świadomość.

Żywność to jednak nie wszystko. Kosztowne są przede wszystkim mieszkania. Przykładowo:

  • wynajem kawalerki może oznaczać koszt rzędu 4 000-8 000 NOK (ok. 2-4 tys. zł),
  • wynajem większego mieszkania to już wydatek na poziomie 7 000-15 000 NOK (ok. 3-7 tys. zł),
  • najtańsza opcja, czyli pokój jednoosobowy w mieszkaniu lub domu to wydatek rzędu 3 000-6 000 NOK.

Stawki te regularnie rosną, więc trzeba się spodziewać niemałego wydatku. Z drugiej strony nietrudno znaleźć pracę w Norwegii, w której pracodawca dofinansowuje zakwaterowanie lub całkowicie pokrywa jego koszty. Oczywiście jest to odliczane od stawki godzinowej, jednak taka opcja może być najkorzystniejsza zwłaszcza na początku, kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w Norwegii.

Oszczędzanie pieniędzy z zarobków w Norwegii

Warto również wspomnieć o wydatkach na transport w Norwegii. Najczęściej autobusy, promy czy inne środki lokomocji są łatwo dostępne, lecz dość kosztowne. Przykładowo bilet jednorazowy na autobus w Oslo to koszt…50 NOK.

Podsumowując i mając w pamięci, że poza wydatkami na mieszkanie, żywność i transport są jeszcze inne, trzeba szacować, że średnie wydatki miesięczne, przy oszczędnym życiu, wyniosą między 12 000 a 17 000 NOK.

Od czego zależy to, ile można odłożyć w Norwegii?

Powyższe wyliczenia związane z zarobkami i kosztami życia w kraju fiordów są szacunkowe. A zatem ile można odłożyć, pracując w Norwegii? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ zależy do od kilku czynników. Oto one.

Branża, w której pracujesz

Jeśli zdecydowałeś się na pracę sezonową, np. przy zbirach truskawek, możesz liczyć na stawkę godzinową rzędu ok. 130 NOK. Tymczasem w budowlance jest to minimum ponad 200 NOK. Są też takie sektory rynku, gdzie nie obowiązuje płaca minimalna. Warto więc dokładnie poznać warunki zatrudnienia przed zawarciem umowy!

Wymiar, w jakim pracujesz

Warto pamiętać, że tydzień pracy w Norwegii, podobnie jak w Polsce, wynosi 40 godzin, a maksymalna liczba godzin do przepracowania dziennie – 9. Jeśli pracujesz więcej (do 54 godzin tygodniowo zgodnie z przepisami), za każdą nadprogramową godzinę musisz otrzymać o minimum 40% wyższą stawkę. Dlatego może się opłacić zaplanowanie nadgodzin.

Miejsce, w którym mieszkasz i pracujesz

Podobnie jak w Polsce, tak i w Norwegii koszty życia w niewielkich miejscowościach są niższe niż w centrach dużych miast. Dlatego więcej wydasz (ale czasem również więcej zarobisz) w Oslo niż w małym miasteczku w okolicach Bergen.

Standard życia na miejscu

Zaoszczędzisz tym więcej, im bardziej oszczędnie będziesz żyć. Wszystko zależy więc od Twojego wyboru. Jeśli bardzo „zetniesz” koszty, a np. zarabiasz ok. 40 000 NOK, możesz zaoszczędzić nawet ponad 20 000 NOK, czyli ok. 10 000 zł miesięcznie. Jednak pytanie, jak daleko chcesz się posunąć, aby odłożyć wysokie sumy pieniędzy. W końcu mieszkając w Norwegii, na pewno zechcesz korzystać z dostępnych tam rozrywek i poznać choć do pewnego stopnia ten kraj.

Jak odłożyć dużo, pracując w Norwegii?

Jak widzisz, wiele zależy od tego, gdzie pracujesz i za jaką stawkę. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się ofertom pracy w kraju fiordów i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza finansowo, a jednocześnie zapewnia stabilizację. Jeśli potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności lub przygotowaniach do wyjazdu, skontaktuj się. Zapewnimy Ci niezbędne wsparcie.