Skip to main content

Szczegółowe porady dla osób, które znajdują się w izolacji można znaleźć na helsenorge.no, jeśli jednak nie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, zawsze możesz zadzwonić pod numer telefonu ☎️ 815 55 015, który jest czynny w dni powszednie 08-18 i w weekendy 10-16.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w nagłych wypadkach, zadzwoń ☎️ do swojego lekarza rodzinnego 👨🏼‍⚕️. Jeżeli nie zdołasz podjąć kontaktu, zadzwoń na numer pogotowia ratunkowego – ☎️ 116117.
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, dostępny jest numer ☎️ 113.

Izolacja oznacza nic innego, jak pozostanie w domu❗️
W okresie tym, nie powinno się uczestniczyć w życiu publicznym. Zabrania się również robienie zakupów (jeżeli posiadasz tylko taką możliwość, poproś kogokolwiek z bliskich).
Nie wszyscy mają jednak takie rozwiązanie. W takim przypadku lekarz w porozumieniu z innym specjalistą powinien ocenić, kto może pomóc w niezbędnych zakupach.
W zależności od sytuacji może to być np. sąsiad.
Skontaktuj się ze specjalistą, najlepiej telefonicznie ☎️, jeśli choroba nasili się (np. masz trudności z oddychaniem).
Jeżeli musisz udać się do lekarza lub odwiedzić inną służbę zdrowia, zadzwoń ☎️ i powiedz, że podejrzewasz lub jesteś brany pod uwagę zarażeniem covid-19. Pomoże to w podjęciu działań oraz uniemożliwi spowodowanie infekcji u innych.
Nie należy korzystać z transportu publicznego (nawet taksówek)🚕. Informuj, jeśli nie możesz korzystać z własnego samochodu 🚗.
Jak tylko istnieje taka możliwość, pozostań i śpij w pokoju innym niż te, w których mieszkasz. Jeśli posiadasz więcej łazienek oraz toalet, powinieneś skorzystać z osobnej. Jeśli masz tylko jedną, ważne jest, aby używać osobnego ręcznika.
Zakrywaj usta i nos ręcznikiem papierowym podczas kaszlu / kichania lub kaszl/ kichaj w łokieć. Natychmiast wyrzuć zużyte ręczniki papierowe, a następnie umyj ręce 🙌🏻 wodą i mydłem (często i dokładnie). Możesz także użyć odkażacza 🧴 do rąk na bazie alkoholu (70%) jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne.
Zużyte tkaniny i pościel powinny być umieszczane bezpośrednio w pralce i prane w co najmniej 60 stopniach.
Zalecane jest częste czyszczenie powierzchni, takich jak zlew łazienkowy, toaleta, klamka i blat kuchenny. Można stosować zwykłe środki czyszczące.
Jeżeli ktokolwiek, z kim mieszkasz, jest zarażony, jesteś uważany za bliskiego i również powinieneś poddać się kwarantannie domowej. Najbliźsi nie wymagają używania sprzętu ochronnego w domu, ale jeśli to możliwe, zaleca się ograniczenie bliskiego kontaktu z osobą izolowaną w domu.
Musisz przebywać w kwarantannie do momentu zniesienia izolacji chorego i co najmniej 1️⃣4️⃣ dni po rozpoczęciu kwarantanny. Nie powinieneś iść do pracy lub szkoły. Musisz codziennie monitorować swoje zdrowie pod kątem oznak infekcji dróg oddechowych (gorączka oraz kaszel).
Skontaktuj się z lekarzem 👨🏼‍⚕️, jeśli wystąpią objawy.
Jeżeli to tylko możliwe, w domu nie powinno przebywać więcej osób niż to konieczne. Powinieneś ograniczyć kontakt społeczny i unikać wizyt.
Dobrze jest, jeśli pomagasz zaobserwować objawy osoby chorej lub podejrzanej o zarażenie koronawirusem. Skontaktuj się z medykiem / pogotowiem, jeśli stan się pogorszy oraz poinformuj, że dana osoba ma lub jest oceniana pod kątem choroby covid-19. Pomoże to pracownikom służby zdrowia 🏥 zaproponować odpowiednie leczenie chorych, a jednocześnie podejmie środki zapobiegające zarażeniu innych.
Pamiętaj również, aby umyć lub zdezynfekować ręce 🙌🏻, gdy wychodzisz z pokoju, w którym przebywa osoba izolowana.

Masz inne pytania ⁉️ Pisz do nas❗️
Jesteśmy dla Was na bieżąco ❤️