Skip to main content

Norweska Obrona Cywilna po raz pierwszy przetestuje system powiadomień alarmowych z wykorzystaniem telefonów komórkowych.

14 czerwca o godzinie 12:00 twój norweski telefon komórkowy zacznie wibrować i emitować sygnał dźwiękowy. W tym samym czasie usłyszysz miejskie syreny. Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Sivilforsvaret będzie testować system powiadomień alarmowych, po raz pierwszy wykorzystując do tego celu telefony komórkowe mieszkańców. Jeśli nie chcesz brać udziału w teście (na przykład masz umówione ważne spotkanie, będziesz prowadzić samochód albo słuchać koncertu fortepianowego), musisz włączyć tryb samolotowy w telefonie. W innym przypadku telefon będzie wydawał sygnał dźwiękowy, nawet jeśli dźwięk będzie wyłączony. Policja wyśle powiadomienia do wszystkich odbiorców na swoim terenie, których telefony są podłączone do sieci 4G/5G.

Powiadamianie alarmowe to usługa świadczona przez norweskie władze. Powiadamiania może wysyłać norweska policja i Obrona Cywilna.

Na wszelki wypadek

Cele testu jest sprawdzenie, czy zadziała on prawidłowo w sytuacji alarmowej (np. katastrofy naturalnej bądź zagrożenia terrorystycznego) oraz zaznajomienie mieszkańców Norwegii z systemem. Dźwięk, który usłyszymy w telefonach będzie taki sam, jaki emitują syreny alarmowe dwa razy do roku: trzy serie sygnałów oddzielonych jednominutowymi przerwami. Ta wiadomość ma zawsze taką samą treść, czyli „Ważny komunikat, sprawdź wiadomości”. W przypadku, gdy nie jest to test, po jego usłyszeniu powinniśmy włączyć radio, telewizor bądź zajrzeć na portal newsowy publicznego nadawcy, aby tam otrzymać informacje, jakie są zalecenia władz.

Wiele innych krajów europejskich ma dobre doświadczenia z korzystaniem z powiadomień wysyłanych na telefony komórkowe w celu ostrzegania swoich obywateli o poważnych zagrożeniach, jak na przykład powódź, atak terrorystyczny, czy wyciek chemiczny. Powiadomienia alarmowe na telefon komórkowy mogą przyczynić się do ratowania życia i zdrowia. Norweska Obrona Cywilna ma nadzieję, że o nowym sposobie ostrzegania dowie się jak najwięcej osób i dlatego prosi o udostępnianie tej informacji znajomym.